Belgický premiér o Katalánsku: „To se týká Španělska, nikoliv Belgie“

Aktuálně: Katalánská nezávislost se stala politikem v Belgii. Tamní ministerský předseda Michel čelí nyní vlámské opozici, která katalánskou nezávislost podporuje. V posledním vyjádření sdělil, že Katalánsko přestavuje problém Španělska a ne Belgie.

Belgický ministerský předseda Charles Michel ve středu před belgickým parlamentem zopakoval své ujištění, že nehodlá nijak zasahovat do soudního jednání ve věci katalánské vlády, zejména pokud se jedná o katalánského premiéra Charlese Puigdemonta, který našel útočiště v Bruselu. Informuje o tom čtvrteční internetové vydání frankofonního belgického deníku La Libre.

Zároveň Michel ujistil, že v diplomatické rovině „také existují kontakty s partnery španělskými a kontakty na evropské úrovni“. Zdůraznil také, že se jedná o „politickou krizi ve Španělsku a nikoliv v Belgii“. Toto vymezení Michel učinil zejména proto, že belgická opozice vytrvale kritizuje postup dominantní vlámské strany N-VA (Nieuw-Vlaamse Alliantie) včetně ministrů federální vlády, kteří „neváhali své katalánské spojence (alliés) podpořit, a to až do té míry, že pro ně navrhují azyl v Belgii“, čímž údajně „zpochybňují nestrannost španělské justice“.

Katalánská krize, jak pokus Katalánců o osamostatnění své země na Španělsku označují evropské média, zcela pochopitelně vyvolává v Belgii řadu reakcí a komentářů. Ne neprávem se belgická vláda včele s premiérem Michelem obávají, že by katalánský příklad, třebaže tvrdě potlačovaný ústřední vládou v Madridu mohl v některých evropských zemích povzbudit lokální separatismus. Belgické království patří k zemím, ve kterých jsou tyto tendence dlouhodobě velmi zřetelné, a to právě ze strany takzvaných „vlámských separatistů“, mimo jiné reprezentovaných právě aliancí N-VA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.