Dva bývalí diplomaté viní Trumpovu administrativu z likvidace ministerstva zahraničí

Přečetli jsme: Z ministerstva odešlo 60 % kariérních diplomatů, 74 vysokých postů není obsazeno a resortu chybí nové kádry. Donald Trump k tomu řekl, že to na čem záleží je jen on sám.

Dva bývalí diplomaté USA se pustili velmi kriticky do Bílého domu za jeho zahraničněpolitickou strategii, napsaly Foreign Affairs. Podle názoru bývalé velvyslankyně USA v Panamě Barbary Stephensonová, která nyní předsedá unii zaměstnanců v diplomacii, došlo k tomu, že vedení resortu bylo závratnou rychlostí vyprázdněno.

Podle jejích čísel odešlo z diplomatických služeb USA po nástupu nové administrativy celkem 60 % kariérních diplomatů. A v resortu ministerstva zahraničí je celkem 74 volných vysokých postů, na které nebyla oznámena žádná nominace.

Podle Stephensonové bylo vedení ministerstva zahraničí sťato či dekapitováno. Ukazuje se také podle dopisu, který šéfka unie zaměstnanců v zahraniční službě napsala, že nový nábor lidí propadl, což dramaticky omezilo příliv nových talentů. Náborová čísla jsou dramaticky menší než před dvěma roky. Tehdy se registrovalo 17 tisíc uchazečů, nyní to není ani polovina.

Stephensonová není jediná, kdo v posledním týdnu volala na poplach. Její kolegyně z resortu Wendy Shermanová, která byla podsekretářem pro politické záležitosti v administrativě Obamy, sdělila svůj názor o tom, že „…tato administrativa kategoricky likviduje ministerstvo zahraničí a snižuje cenu diplomacie“.

Ministerstvo zahraničí takovou kritiku odmítlo. Podle jeho mluvčího nejsou taková slova o drastických škrtech přesná. Ministerstvo sdělilo, že „pozastavení přijímání a povyšování je jen dočasné, zatímco studujeme, jak zlepšit naší organizaci.“

Americký zahraničněpolitický časopis Foreign Policy ale doplňuje, že podle jeho informací už z července 2017 je morálka na ministerstvu zahraničí velmi špatná. Důvodem je celkový postoj administrativy k tradičnímu motoru americké diplomacie – ministerstvu zahraničí.

Poradce Trumpa pro národní bezpečnost H.R.McMaster se snažil ospravedlnit tento dle FP útok na ministerstvo tím, že řekl, že někteří úředníci ministerstva nepodporují s prezidentovou agendou.

Na začátku listopadu odpověděl prezident Donald Trump na otázku, jak budou naplněna volná místa na ministerstvu zahraničí, slovy: „Jsem to jen já, na kom záleží.“

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.