Evropská komisařka útočí na velké technologické firmy

Financial Times.  Vestagerová kritizuje Google, Facebook a Apple za zneužívání tržní dominance, informovaly noviny Financial Times

Komisařka EU Margrethe Vestagerová udeřila na technologické firmy. Uvedla, že podkopávají demokracii a že dovolují, aby strach a hamižnost přispěly k anti-konkurenčnímu chování. Je to nejsilnější kritika sektoru od té doby, kdy se stala komisařkou

Vestagerová zmínila Google, Facebook a Apple, neboť podle ní deformují soutěž, zneužívají svou tržní dominanci. Uvedla také, že Evropa je jiná než USA, co se omezení trhů týká.

Vestagerová připomněla, že ne právo džungle, ale právo demokracie by mělo být to, co funguje. Doplnila, že motivy za porušením konkurenčních zákonů jsou staré jako lidstvo samo – a že se týkají hamižnosti a strachu. A když se to prý smíchá s mocí, je to velmi jedovatý koktejl.

Vestagerová také řekla, že „si musíme vzít demokracii zpátky.“ Nelze ji přenechat Facebooku, či komukoliv jinému. Demokracie je podle ní o lidech, ne o technologii.

Minulý měsíc Evropská komise nařídila Amazonu zaplatit 250 milionů eur v daních, protože v Lucembursku měl prospěch z nelegální státní podpory.

Technologické firmy jsou nyní pod drobnohledem, protože nálada veřejnosti jde proti firmám, které používají komplexní účetnictví, nebo zvláštní dohody s vládou, aby minimalizovaly své daně.

Firmy jako Ebay a Netflix, které mají miliony britských zákazníků platí dohromady méně než 1,9 milionu liber na daních v Británii. A nově zveřejněné tzv. Paradise Papers ukázaly, jak se velké firmy vyhýbají zdanění.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.