Pět klíčových bodů ze setkání prezidentů Trumpa a Si

Přečetli jsme: Jednání prezidentů Trumpa a Si z pohledu čínského anglofonního deníku South China Morning Post zahrnovala celkem 5 významných bodů.

Deník South China Morning Post shrnuje to zásadní ze schůzky mezi americkým a čínským prezidentem.

Obchod a Severní Korea nemohly chybět, ale diskutovalo se rovněž o bezpečnostní spolupráci a vztahu mezi občany obou zemí. Při společné tiskové konferenci po projevech obou státník Trump opět gratuloval prezidentu Si k posílené politické pozici po kongresu Komunistické strany Číny.  „Váš lid je na Vás velmi hrdý“, řekl Trump.

Zde je souhrn pěti hlavních témat: 

1)      Jaderné ambice Severní Koreji

Obě dvě strany se shodly na tom, že musejí být přijata urgentní opatření k zastavení dalších provokací Severní Koreji. Ovšem byly rozděleny v tom, co se má udělat, co je potřeba. Trump uvedl, že USA jsou zavázány jadernému odzbrojení v Severní Koreji. Vyzval Čínu, aby na tématu pracovala „velmi tvrdě“, včetně přerušení bankovních vazeb ke svému sousedovi.

„Když budete pracovat tvrdě, pak se odstranění jaderných zbraní povede. Není o tom pochyb. Čas rychle utíká, je třeba jednat rychle a doufejme, že Čína bude jednat rychleji.“

2)      Zmenšující se obchodní deficit mezi oběma zeměmi

Trump uvedl, že americká obchodní politika se musí přizpůsobit, protože USA zaostává za jinými zeměmi. Trump se snažil o umírněný tón s tím, že nebude Čínu vinit za obchodní deficit, který minulý rok činil 347 mld. dolarů. Místo toho shodil vinu na předchozí americkou administrativu.

Si uvedl, že je potřeba pokračovat v diskusi o obchodu a zmenšit omezení u investic.

3)      Přetrvávající napětí mezi zeměmi

USA a Čína ale také nesouhlasily v některých tématech, jako Jihočínské moře a americká role v Asii.

Si uvedl, že vztahy mezi Čínou a USA jsou „na novém historickém začátku“, ale dodal, že je potřeba se pokusit zvládat rozdíly mezi oběma zeměmi. Ve společné tiskové konferenci Si uvedl, že Trumpovi řekl, že Tichý oceán je dost velký pro Čínu i USA.

4)      Rozšíření vojenských vazeb a zajištění bezpečnosti regionu

Si Ťin-pching uvedl, že Čína pozve amerického ministra obrany Jima Mattise, aby Čínu navštívil, a také zařídí návštěvu čínské vojenské delegace v USA. Oba dva státníci uvedli, že je potřeba posílit mírové operace OSN. Shodly se také na možné spolupráci na protiteroristických operacích na Blízkém Východě a Afghánistánu. Diskutována byla i možnost repatriace uprchlíků. Zde chce Čína od USA spolupráci, ale není zde extradiční smlouva.

Ani jeden z lídrů ovšem nezmínil miliardáře žijícího v exilu v New Yorku, Guo Wengui.

5)      Výměnné programy pro mladé lidi

Prezident Trump uvedl, že doufá ve vytvoření osobních vazeb mezi mládeží obou zemí. zdůraznil již existující kanály dialogu s Čínou, které zahrnují i výměnu osob.

Na závěr Trump dodal, že „v dalších měsících a letech se těší na vytvoření ještě silnější vazby mezi našimi zeměmi, mezi Čínou a USA a ještě bližší přátelství a vztahy mezi lidmi našich zemí.“

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – sun417 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4586233

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.