Lichotky všechno nezvládnou, říkají analytici po Trumpově návštěvě v Číně

Přečetli jsme: Navzdory pompě přijetí Trumpa v Číně a lichotek analytici z Číny i z USA hodnotí velmi střízlivě.

Těžké a dlouhodobé otázky ve vztahu mezi USA a Čínou zůstávají nezodpovězené, a to navzdory pompě Trumpovy návštěvy v Číně, píše komentář novin South China Morning Post.

Rozhodnutí čínského prezidenta uvítat svůj americký protějšek s velkou pompou bezesporu zapůsobilo. Ještě, než se Trump rozloučil směrem na Vietnam, chlubil se „silným osobním vztahem a velmi produktivní návštěvou.“

A čínská média se přidala a návštěvu si pochvalují jako perfektní summit mezi lídry dvou největších ekonomik. Ovšem pozorovatelé Číny i někteří Trumpovi podporovatelé už takový dojem neměli, popsali cestu jako bez událostí.

Vzhledem k tomu, že Trump veřejně ukázal respekt k autoritativní vládě, pozorovatelé soudí, že Peking skutečně přišel na to, jak zahrát na ego miliardáře z reality show – lichotkami a nadměrnou pompou.

Tolik vychvalovaný vztah mezi Trumpem a Si by neměl být přeceňován, protože toho moc nezmůže v otázkách překlenutí divergentních a často přímo konfliktních národních zájmů mezi Washingtonem a Pekingem. A stejně tak nebude možné takovou vazbu udržet, když se země objeví jako konkurenti a v dlouhém období i jako rivalové.

Si se prostě snažil amerického prezidenta zaujmout tak, aby odlákal jeho pozornost od hlubokých rozdílů, které zatěžují bilaterální vztahy. Protokol je důležitou součástí čínské diplomacie, ale i podle našich standardů, říká specialista na politiku Gu Su, jak bylo s Trumpem zacházeno, od načasování po detaily každé události, bylo do značné míry bezprecedentní a do značné míry císařské.

Například byl Trump prvním lídrem od éry Mao Ce Tunga, který směl povečeřet v Zakázaném městě. Analytik Gu tím říká, že Si vyslal signál, že si dokáže poradit s Trumpem i vztahy s Washingtonem.

Richard Bush z Brookings Institution, expert na Čínu, se domnívá, že to, jak byl Trump ohromen ceremoniemi a protokolem, neříká moc o prezidentu Si, ale zato hodně o Trumpovi.

U klíčových témat žádný pokrok

Global Times, čínský „bulvár“, zase uvedl, že Trump je praktický prezident, který má ohledně politiky Pekingu pragmatický postoj, nemá zájem o ideologickou diplomacii a nepoužil téma lidských práv, aby Čínu neobtěžoval.

Analytici jasně říkají, že ve vztazích obou zemí je hodně „výzev.“

Ředitel think tanku Institut pro analýzu globální bezpečnosti říká, že „hrát na Trumpovo ego je jako otevírat lahvičku s parfémem. Vůně vydrží jen chvíli. Není to strategie, se kterou lze držet vztahy po delší dobu.“

A dodává, že zatímco atmosféra návštěvy byla dobrá, obě země neudělaly téměř žádný pokrok u klíčových témat, které zatěžují jejich vztahu. Doufejme, že to, čeho se dosáhlo, bylo Trumpovo poznání, že nikdy nebude mít tu Čínu, kterou on chce. Čína má svou logiku a svůj vlastní rytmus a žádný stupeň přemlouvání či nátlaku na tom nic nezmění.

Čínští analytici se domnívají, že Trump má dvě tváře a bylo by pošetilé se brát jeho lichotivá slova za bernou minci a hned si myslet, že „ho Peking zvládne.“

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.