Macron požaduje mír v Perském zálivu

ARD Tagesschau.  Francouzský prezident Macron navštívil minulý týden Saúdskou Arábii. Jel tam, aby vyžadoval mírové řešení konfliktu s Íránem, napsala německá veřejnoprávní televize ARD. A zároveň vyvrací to, že odstoupivší libanonský premiér Saad Harírí je v Saúdské Arábii v domácím vězení.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se chtěl osobně informovat o vývoji v Saúdské Arábii. Při své krátké návštěvě odsoudil raketový útok na Rijád, který odpálili rebelové z Jemenu.

Macron zároveň požádal o „strukturovanou diskusi“, aby mohl lépe porozumět rozhodnutí korunních princů na národní úrovni. V Saúdské Arábii probíhá vlna zatýkání, více než 200 lidí bylo zatčeno kvůli korupci. Pozorovatelé za tím ovšem vidí pokus prince Mohammeda o upevnění moci.

Dalším tématem rozhovoru byla situace a stabilita Libanonu. Haríri minulý týden odstoupil a vysvětlil to obavou o svůj život. V tuto chvíli se nachází v Saúdské Arábii – ale není známo, zda také hovořil s francouzský prezidentem.

Macronova cesta měla vyvrátit to, že by snad Harírí byl v domácím vězení. Prý se může pohybovat zcela volně. V rozhovorech se Saúdy měl pokračovat francouzský ministr zahraničí Le Drian.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.