Statisíce lidí požadují v Katalánsku osvobození zatčených

ARD Tagesschau.  Svobodu pro politické vězně – to požadovaly statisíce demonstrantů v Barceloně. Osm regionálních politiků sedí ve vyšetřovací vazbě. Poprvé od začátku krize do Katalánska přijel premiér Mariano Rajoy.

Více než 600 autobusů sváželo zastánce nezávislosti Katalánska do Barcelony. Nejčastější slovo na demonstraci bylo nepřekvapivě „Libertat“ – svoboda pro zatčené. Pro osm bývalý ministrů sesazené regionální vlády a pro oba dva hlavní představitele hnutí nezávislosti.

Pro demonstrující, mezi nimiž byly zastoupeny všechny vrstvy obyvatelstva, jsou zatčení prostě političtí vězni. Politici prý udělali jen to, čím je lid pověřil.

Rodinní příslušníci zatčených vedli protestní průvod. Demonstranti jako znamení solidarity nesli žluté stuhy, řada z nich mávala žluto červenou katalánskou vlajkou.

Ovšem ne všichni z hnutí nezávislosti jsou tak odhodlaní. Předsedkyně katalánského parlamentu Carmen Forcadellová například se dušovala před nejvyšším soudem, že vyhlášení nezávislosti bylo jen symbolické. A následně mohla být – na kauci – propuštěna. I část zatčených ministrů nyní přemýšlí o podobném distancování se jako Forcadellová, aby se dostali z vězení.

Ani generální stávka se tak úplně nepovedla, konala se minulou středu. Ochromení veřejného života se nezdařilo. Jen příliš málo lidí nechalo práce. Kompromis s vládou mnoho demonstrantů odmítá.

Jedna z demonstrujících k tomu říká, že třicet let podvodů stačilo. Už nechce být součástí Španělska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.