USA a Rusko oprašují jaderné zbraně. A nikoho to nezajímá

Přečetli jsme: USA  i Rusko v poslední době zaměřují zájem na svůj jaderný arzenál. Obě země provedly sérii jaderných cvičení, aniž by to ale vzbudilo větší zájem, což je chyba. To je hodnocení amerického odborníka na vojenskou strategii.

Spojené státy a Rusko provedly v říjnu letošního roku velké testy nukleárních zbraní, které ale nezaujaly americká média, což je zvláštní, napsal profesor vojenské strategie z americké námořní univerzity v Newportu Lyle J. Goldstein pro National Interest. Je to o to zvláštnější, že první stránky amerických novin zaplňují informace o nejrůznějších ruských konspiracích, od manipulací sociálními sítěmi po vměšování do volebního procesu v USA či schůzek s americkými úředníky. Ale tato informace jaksi zapadla, míní Goldstein.

Přitom tu jde o hodně: jedna špatná kalkulace vztahů mezi oběma zeměmi by mohla rychle ukončit existenci života na Zemi. Dokud média v Americe neinformují o těchto jaderných cvičeních, mohou – zdá se – utéct před vinou z toho, že přivádějí v život novou studenou válku s jejími katastrofickými riziky.

Přestože dnes zůstává riziko válečného konfliktu mezi oběma zeměmi nízké, je extrémně varující, že se jaderná vojenská cvičení stávají novou normou. Dokonce to je v protikladu s národními zájmy USA, míní autor dále.

V určité rovině se jedná jenom o ukázku špatné žurnalistiky – neschopnosti odlišit, co je a co není významné mezi tím, co se ve světě děje. Jak moc je to špatné, ukazuje příklad neinformování o návštěvě Vladimira Putina v Íránu 1.listopadu. New York Times i Washington Post ji ignorovaly, domnívá se autor.

V případě jaderných vojenských testů se informace objevily v ruském deníku Nězavisimaja gazeta. Ta informovala o tom, že americké strategické velení informovalo ruskou stranu o průběhu cvičení v souladu s dohodou START-3, nicméně deník také konstatoval, že obě strany nyní trénují  výměnu jaderných útoků.

Ruská triáda a americký Global Thunder

Ruská strany vypustila asi 4 mezikontinentální střely schopné nést jaderné hlavice, tři byly vystřeleny z ponorek a jedna byla raketa Topol. Byla testována celá ruská jaderná triáda. Americká strana svým cvičením Global Thunder, jak to viděli ruští analytici, reagovala na tento vývoj, byť článek Nězavisimoj gazety připomínal severokorejský problém jako další kontext. I když Moskva je extrémně nervózní z toho, jak se v oblasti severovýchodní Asie koncentruje americká vojenská síla. A oblast tohoto regionu je jenom jednou z oblastí napětí v dnešním světě a mezi USA a Ruskem.

Není potřeba umět rusky k tomu, aby bylo jasné i to, že nová studená válka bude stát USA triliony dolarů. Tento politováníhodný trend byl zaznamenán také v Rusku, míní Goldstein dále. Někteří ruští jestřáby se z toho radují, stejně jako jejich americké protějšky. Bude to většina lidí v obou zemích, kdo takové náklady na zbrojení ponese. Namísto potřebných investic do infrastruktury, zdravotnictví, zelené energie a vzdělávání, Amerika i Rusko budou mít více jaderných a konvenčních zbraní.

Jestřábové mohou pokračovat ve své rozpačité radosti a v dohledné době nedojde k uvolnění internacionálního napětí. Škodlivá aliance mezi neokonzervativci a neoliberály ve washingtonském „blobu“ se bude spojovat kolem údajné těžké výzvy liberálnímu řádu. „Velké ruské spiknutí“ tohoto „blobu“, které staví na xenofobii, narážkách a techno-pozlátku, aniž by mělo důkazy nebo znalo historický kontext, bude naneštěstí překážet jakékoliv progresivní politice, která by stavěla americké domácí priority na první místo.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.