Východ EU hospodářsky roste. Růst podpořila domácí spotřeba a exporty

Bloomberg. Ekonomický růst ve východních státech EU pohání spotřeba a také poptávka pro exportech, informovala agentura Bloomberg.

4 z celkem 6 zemí region ukazují na to, že jejich hrubý domácí produkt akceleroval k růstu. Na prvním místě je Rumunsko, které má překvapivý růst 8,8 % a za nimi jsou Česko a Maďarsko s 4,7 a 3,7 % růstu HDP za rok.

Uvádí se, že hlavními zdroji hospodářského růstu je hospodářská obnova v eurozóně, poptávka po exportech z těchto zemí, ale také volná fiskální politika a rekordní zaměstnanost. Výsledkem je nárůst mezd, které podporují domácí spotřebu a tím i rychlejší růst.

Je to kombinace poptávky po exportech a domácí spotřeby co pomáhá k akcelerování růstu v těchto zemích, uvedl ekonom Erste Bank Zoltán Arokszallasi.

Konktrétně Rumunsko rostlo tak rychle díky daňovým škrtům a růstu mezd. Obojí podpořilo domácí spotřebu. Podobně jako Maďarsko se také Rumunsko potýká s nedostatkem pracovní síly. Ten vedl v případě Maďarska k nárůstu platu jen za srpen v hodnotě 13 %, uvádí dále Bloomberg.

Ekonomové předpokládají zpomalení v nejbližší budoucnosti, jak mzdy podpoří vyšší inflaci a centrální banky sáhnou k striktnější peněžní politice. Evropská komise očekává v roce 2018 hospodářské zpomalení pro celý region. Nejvyšší zpomalení se bude týkat zase Rumunska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.