Kvůli Trumpovi se USA stávají bezvýznamnými

Přečetli jsme: Asijská cesta Donalda Trumpa byla podle německé komentátorky projevem toho, že USA ustupují ze své světové vedoucí role, což je špatná zpráva pro Evropu i svět.

Komentátorka ARD Gabi Biesingerová  okomentovala aktuální asijskou cestu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby konstatovala, že se domů vrátil s prázdnýma rukama. To, co sledujeme je marginalizace světové velmoci a to je podle Biesingerové špatná zpráva.

Poznámka redakce: V řadě ohledů je tento článek symptomatický pro „západní myšlení“, které s hrůzou zjišťuje, že se mění mocenské koordináty. Mění se samozřejmě už dlouho a Trump není jejich spouštěčem ale spíše symptomem. Hrůza a hysterie, stejně jako obraty „vedoucí úloha“, či morální autorita, nám bezesporu připomenou něco z minulosti…

Ještě na žádném místě to nebylo tak jasně vidět jako na Trumpově asijské cestě. USA velmi rychle uzavírají svou vedoucí světovou roli.

Na summitu APEC vystoupil čínský prezident a hovořil o nezadržitelnosti globalizace, ale americký prezident k tomu neměl co dodat, neměl proti čínskému „více státu, méně trhu“ co postavit, než svůj vlastní protekcionismus dle principu „kdyby každý myslel sám na sebe, pak by se myslelo na všechny.“

Trump bere svou cestu jako velký úspěch. Koneckonců měl takový červený koberec, jaký ještě nikdy. Ruce si jistě mnou Číňané, kteří dobře pochopili jeho narcismus a svým konceptem „státní návštěvy v plusovém balení“ ho tak okouzlili, že na veškerou politiku zapomněl. S filipínským prezidentem Trump žertoval, ale ohledně lidských práv na něj žádný tlak neuvalil.

Biesingerová si také stěžuje, že Trump „pobíhal“ jakoby on sám sobě byl tiskovým mluvčím a ujišťoval, že Rusko nijak volby v USA neovlivnilo. A bývalí ředitelé CIA si dělají starosti, co bude s americkou bezpečností, když se americký prezident tak lehce nechá zviklat.

V Bruselu podepsaly země EU zakládající dokument pro trvalou vojenskou spolupráci. Po volbě amerického prezidenta, jak říká i německá ministryně obrany, se musejí Evropané postavit na vlastní nohy.

Po vystoupení USA z TPP zůstalo jedenáct států a ty připravují novou dohodu. A je tu samozřejmě i čínský projekt RCEP. A při Pařížské klimatické dohodě, tam jsou USA již zcela osamoceny, jak ukázala klimatická konference v Bonnu.

Všude na světě se nově plánuje, brání i jedná bez USA. Místo toho se obklopuje Trump autokraty a diktátory, popíjí šampaňské s Dutertem a říká o prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že je výjimečný muž. Takovýto prezident poškozuje i image USA jako morální autority.

Zatímco asijské země, především Čína, mají v hlavě politické a ekonomické plány pro přicházející roky a desetiletí, pak Trump uvažuje jen do příští dohody (dealu) – nebo do příštího tweetu, míní dále komentátorka

Ztráta důležitosti, kterou si USA přivozují sami, bude těžko změnitelná i při jiném prezidentovi, nebo, v nejhorším případě od roku 2024. Ani v dalších desetiletích to nebude možné dohnat.

Trump marginalizuje USA. A nic si tady nepředstírejme: s těmi, kteří se do mocenského vakua cpou, do vakua, které po sobě zanechávají USA, s těmi by to Evropa a svět neměly v budoucnosti lepší.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.