Macron pod palbou kritiky: Jako za starého režimu

ARD Tagesschau.  Ve straně panují autoritářské struktury jako za „ancien régime“, to říká 100 členů Macronovy strany v otevřeném dopisu. Oznamují svůj odchod, navíc před důležitých sjezdem strany.

Ve straně francouzského prezidenta je neklid. Kvůli nedostatečné vnitřní demokracii chce stranu opustit asi sto členů. Strana podle nich „uráží fundamentální principy demokracie“ se strukturami jako ve starém režimu absolutistických králů, říká se ve stanovisku „100 demokratů“, jak si skupina říká.

Macronovo hnutí podle nich od jeho Macronova nástupu do funkce opakovaně zradilo své principy, říkají kritici. Místo základní demokracie je tu „panování elit.“ Hovoří se o aroganci, ale i výhrůžkách a zastrašování vůči aktivním členům. Obzvláště silně zaznívá kritika procedury k volbě nového předsedy. Jediným kandidátem je současný mluvčí vlády Castaner.

Macron založil nejdříve hnutí La République En Marche na jaře 2016 a nastavil ji jako politické hnutí, které se má odlišit od tradičních stranických struktur a od „leva či prava.“ Po úspěšných volbách prezidentských i parlamentních šlo o to upevnit stranu.

Seznam oněch 100 kritiků už na webu Franceinfo bylo zveřejněn. Podle vysílače jde především o normální členy, komunální politiky a místní funkcionáře. Chtějí svůj odchod oznámit v pátek.

Macronova strana má ovšem více než 380 000 členů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.