Mezinárodní energetická agentura předpovídá rekordní těžbu ropy pro USA

Zpráva dne: Spojené státy budou do roku 2025 na špičce těžby ropy a mají se stát v následujících dekádách vůdčí zemí v produkci ropy a zemního plynu. To je prognóza Mezinárodní energetické agentury.

Růst těžby ropy USA do roku 2025 bude nejsilnější v historii, nesrovnatelný s jakoukoliv jinou zemí. USA se stanou nezpochybnitelným lídrem mezi globálním producenty, to říká Mezinárodní energetická agentura.

Technologický pokrok umožnil USA těžit břidličná pole, což by mělo přispět k růstu 8 milionů barelů za den v letech 2010-2025. Takovou míru nárůstu nelze najít u jiné země.

V dalších dekádách se tak mají USA stát jasnou vůdčí zemí v produkci ropy a zemního plynu. Na její vrub má jít 80 % nárůstu v globální nabídce.

Výstup, zahrnující nejen surovou ropu, ale i NGL, se dostane na 13 milionů barelů za den. Je to prý bezprecedentní růst, který překoná veškeré historické rekordy, dokonce i produkci z tzv. megapole Ghawar v Saúdské Arábii nebo produkci v Sovětském svazu ze sibiřských polí.

Dlouhodobé předpovědi agentury pocházejí z ročního vydání World Energy Outlook, které používají scénáře založené na současných energetických a klimatických politikách.

Je zde model „nízkých cen ropy“, kde se propočítává, co se musí stát, aby ceny zůstaly na současné úrovni, růst těžby USA by podpořil současný růst, rychleji by se přecházelo na elektrická auta.

Podle hlavního scénáře porostou energetické potřeby pomaleji než v minulosti, také kvůli zvýšené efektivitě. Ovšem poptávka vzroste do roku 2040 o 30 %, což znamená přidat vlastně další Čínu a Indii k současné globální poptávce.

Mezinárodní energetická agentura se domnívá, že většina této poptávky bude uspokojena obnovitelnými zdroji. Na první místě to bude vítr a solární energie – tam půjdou dvě třetiny globálních investic do elektráren, protože se stanou postupně nejlevnějších zdrojem. Například Čína překročila své cíle na solární kapacitu do roku 2020 již nyní.

Solární energie bude na první místě ze všech „zelených“ v roce 2040, hlavními motory zde budou Čína a Indie. Také se předvídá rychlý nárůst globální poptávky po elektřině, což bude dáno jednak rozšiřování střední třídy v rozvojových zemí a jednak elektrifikací dopravy.

IEA se domnívá, že jen poptávka na chladící systém v Číně překročí celkový poptávku po elektřině Japonska z dneška.

Rostoucí důležitost elektřiny by měla podpořit růst poptávky po zemním plynu, který je čistším a flexibilnějším zdrojem než uhlí.

To by mohla být dobrá zpráva pro některé energetické firmy – např. Royal Dutch Shell a Total SA, které sází stále více na zemní plyn, protože očekávají spíš pokles poptávky po ropě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.