Ropa padá v reakci na novou zprávu MEA. OPEC pod tlakem

Reuters. Ceny ropy padají v reakci na zprávu Mezinárodní energetické agentury. Trhy tak reagují na to, že by avízované zvýšení americké těžby ropy, které prognóza agentury zveřejnila, mohlo podkopat omezení v těžbě, na kterém se dohodl OPEC a Rusko.

Cena ropy typy Brent klesla o 72 centů na 61,49 dolarů za barel, texaská ropa WTI spadla na 55,12 dolarů z 58 dolarů za barel.

Agentura odhadla ve svojí zprávě, že propad poptávky bude v letech 2017 i 2018 činit o 100 tisíc barelů méně. Tato zpráva si protiřečí s jiným odhadem OPECu, který předvídal zvýšení poptávky po ropě na začátek roku 2018.

Nová situace a pokles ceny vytvoří na země OPECu i Rusko další tlak i navzdory dohodě o snížení produkce ropy, která měla regulovat nabídku na trhu. OPEC se má sejít k jednání 30. listopadu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.