Čína se obává nově vzniklého bloku čtyř

Přečetli jsme: Blok čtyř, tedy Indie, USA, Japonska a Austrálie, se zformoval jako nová iniciativa vyrovnávající vliv Číny v celém asijsko-pacifickém regionu. Peking iniciativu hodnotí s obavami, i když ani jeden člen nemá přístup ke spornému Jihočínskému moři.

Čínský ministr zahraničí varuje proti politizaci spolupráce v regionu, napsaly noviny South China Morning Post o vývoji v asijském regionu.

Peking varuje proti alianci USA a dalších tří regionálních spojenců. Zástupci těchto zemí se poprvé sešli v Manile, což ukázalo na možnosti vytvoření bloku k zabránění čínské strategické expanze.

Vzhledem k setkání zástupců USA, Indie, Japonska a Austrálie uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, že by regionální spolupráce neměla být politizována.

Koncept tzv. aliance čtyř byl vymyšlen Japonskem už před deseti lety.  Pozorovatelé uvedli, že setkání jako byl summit ASEAN znovu vyvolaly u čínských sousedů obavy z dominance Číny. A také prý byla více vidět rostoucí konkurence mezi Pekingem a Washingtonem.

USA mění své strategické zaměření, Trump hovořil o indo-pacifickém regionu při své cestě do Asie. Tento termín by měl označovat širší závazek než „asijsko-pacifický“ region a zároveň zdůraznit důležitost Indie, která musí čelit stále silnější Číně.

Alternativa Jednoho pásu, jedné stezky?

Idea bloku čtyř – jako bezpečnostní iniciativa, která by se skládala z „podobně uvažujících demokracií“ byla poprvé předložena japonským premiérem Šinzó Abe. Postupně se zřejmě získává podporu, především kvůli čínskému projektu Jeden pás, jedna stezka.

Schůzka, která je známá jako „čtyřčata“, nicméně nevedla ke společnému prohlášení. Ovšem Peking už varoval, že jakékoliv manévry směrem k bezpečnostním uskupením by rozhodně neměly cílit na „třetí stranu.“

Donald Trump diskutoval o regionální bezpečnosti s indickým premiérem Narendrou Modim, shodli se, že americko-indické vztahy jsou širší a hlubší. Trump zároveň také vyzval, aby se země ASEAN nestaly „satelitem kohokoliv“, což bylo jasné varování proti rostoucí roli Číny v regionu.

Trump řekl: „Chceme, aby naši partneři v regionu byli silní, nezávislí a prosperovali, aby kontrolovali vlastní osud a nebyli ničí satelity.“

Setkání čtyř nebyla žádná náhoda, protože Trump chtěl předložit svůj indo-pacifický koncept jako základ své asijské strategie a snaží se posílit vazby s partnery jako je Indie a Vietnam, aby vybalancoval vliv Číny.

Peking by si měl dávat pozor na potenciál takových bezpečnostních aliancí, které by mohly změnit geopolitickou krajinu v dlouhém horizontu, píší noviny dále. Na druhou stranu není potřeba na čtyřku reagovat přehnaně, neboť projekt je teprve na samém počátku.

Každý ze čtyřky má své důvody, kvůli kterým chce, aby z možné aliance „něco bylo“, a to především vzhledem ke klesající moci USA.

Jeden z filipínských diplomatů ovšem nesdílel obavy z čínského vlivu a byl skeptický vůči vlivu čtyřky na ASEAN. Žádná z uvedených zemí není v Jihočínském moři – když tam nejste, tak to není vaše teritorium.


Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.