Peking si brousí zuby na poválečnou obnovu Sýrie. Chytře.

Přečetli jsme: Čína chce svůj podíl koláče na mnohamiliardové poválečné obnově Sýrie, která má stále jasnější perspektivy. Tomu také odpovídají první kroky Číny v této blízkovýchodní zemi.

Během posledních sedmi let Čína jenom výjimečně zasahovala do syrského konfliktu. Peking sem neposlal žádné jednotky ani se na konfliktu nepodílel diplomaticky (tedy kromě role v Radě bezpečnosti OSN), píše pro Asia Times Fadi Esber.

Nyní, když se zdá, že se válečný konflikt v Sýrii chýlí ke konci a vláda získává kontrolu nad řadou území, které ovládal Islámský stát, Čína svojí opatrnou politiku mění. A zajímají jí hlavně ekonomické vztahy.

Rekonstrukce Sýrie bude stát miliardy dolarů a Čínu zajímá část takového koláče. V červenci čínská vláda uzavřela dohodu na postavení průmyslového parku v Sýrii pro celkem 150 čínských firem. Cena kontraktu je 2 miliardy dolarů. Jenom málo detailů o tomto projektu bylo ale oznámeno veřejnosti.
V srpnu se Čína podílela na Mezinárodním veletrhu v Damašku, tomu předcházel veletrh Syria Day Expo v Pekingu, která zorganizovala ambasáda Sýrie v Číně.

Jiná velmoc

Více ale prozradila nejnovější návštěva čínského ambasadora v Damašku Čchi Čchien-ťina v městečku Manin na sever od Damašku na konci října. Média v Sýrii o návštěvě asi 100 tisícového města, kde polovinu tvoří uprchlíci, sledovala pozorně. V minulosti podobné aktivity velvyslanců Francie, USA nebo Velké Británie budily nevoli, hlavně v době arabského jara v roce 2011. Damašek nahlíží na Čínu jako na jiný typ velmoci. Bašár Asad už v březnu řekl, že Čína je skutečný přítel s tím, že Čína se může podílet na každém sektoru obnovy země.

Vláda v Damašku se samozřejmě zajímá o podporu a finanční zdroje z Číny. Zvláště, když Evropská unie a USA podmiňují svoji pomoc na obnovu Sýrie „politickou proměnou“ v Sýrii.

Velvyslanec Číny v Maninu přijel na kontrolu už fungujících čínských projektů pomoci, které pokryl jednomilionový grant (v dolarech) čínské vlády prostřednitvím Červeného kříže. A milion dolarů jsou pro syrská města velké peníze s ohledem na jejich běžný rozpočet.

Návštěva byla více než jenom PR s ohledem na to, že Manin je město v blízkosti hlavního města Damašku, centra ekonomiky země. Maninu se ale na rozdíl od jiných míst v Sýrii konflikt vyhnul a je zde 5 funkčních továren, což dává místu šanci na to se stát centrem pro regionální obnovu.

Zdroje z Maninu informují, že na 100 místních občanů už navázalo obchodní vztahy s Čínou a někteří z nich tam investovali. Zaměření na regionální lokalitu jako Manin znamená také, že Čína nezasahuje do domnělé nebo skutečné „sféry vlivu“ jiné velmoci v Sýrii.

S ohledem na to návštěva velvyslance Číny není náhodná a naopak ilustruje to, že čínská strategie v Sýrii je založena na opatrném optimismu, politickém realismu a racionální ekonomické kalkulaci.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.