Spojené státy nesmějí zaútočit na Severní Koreu bez souhlasu Soulu

Reuters.  Prezident Donald Trump nesmí zaútočit na Severní Koreu bez souhlasu Soulu, říká předsedkyně jihokorejské vládnou politické strany.

Předsedkyně Čo Mi-ae uvedla, že prezident Trump rád zdůrazňuje, že jsou na stole všechny možnosti. Chceme se ujistit, dodala, že tato možnost další válka na stole nebude. Za žádných okolností by USA neměly jít do ozbrojeného konfliktu a využít vojenské možnosti bez souhlasu Jižní Koreje.  Předsedkyně zdůraznila, že je potřeba usilovat o mírové řešení záležitosti.

Tyto výroky předsedkyně, která se má sejít ve Washingtonu s Trumpovými úředníky, ukázala, že se Jižní Koreje obává, že jakýkoliv úder USA proti Severní Koreji by mohl vyprovokovat katastrofální odvetu proti Jižní Koreji.

Čo, která je ze stejné demokratické strany jako prezident Moon Jae-in, který se zasazuje za dialog se Severní Koreou, podporuje Trumpovu politiku maximálního tlaku na Pchjongjang.

Čo uvedla, že situace je urgentní, nejde o jen hrozbu vůči USA, ale i vůči Japonsku a samozřejmě především Korejskému poloostrovu.

Korejská vláda se snaží zabránit jakémukoliv nesouladu mezi Jižní Koreou a USA, který by se snad v této otázce mohl objevit.

Washington uvedl, že na stole jsou všechny možnosti, včetně vjenské, ale kladl důraz na diplomatické řešení. Trump minulý týden ze Soulu vyzval Severní Koreu k „dohodě.“

Ovšem zároveň předtím uvedl, že jednání se Severní Koreou je ztráta času a žádnou jasnou cestu k jednání nenabídl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.