V Německu se rozhoduje o koaličním jednání, nebo o předčasných volbách

AP. Během čtvrtka probíhá v Německu finální fáze rozhovorů, které rozhodnou o tom, zda Angela Merkelová bude moci otevřít oficiální rozhovory o koalici s menšími stranami.

Po volbách 24. září Merkelové křesťanští demokraté začali rozhovory se Svobodnými demokraty a Zelenými, nicméně mezi stranami převládala řada rozdílů. Ty se snažily překlenout probíhající rozhovory. Ve čtvrtek nebo v pátek dopoledne by tato fáze měla skončit.

V daný moment není jisté, zda se k formálnímu koaličnímu jednání v tomto složení přistoupí. Rozdílné názory tu jsou a týkají se například imigrace a klimatické změny. Otevření koaličních jednání navíc vyžaduje souhlas stranického kongresu Zelených. Pokud jednání selžou, Německo čekají předčasné volby, protože němečtí sociální demokraté po velké volební ztrátě do vlády jít odmítají.

Zelení například prosazují, aby ti, kdo v Německu obdrželi právo na ochranu (a nikoliv azyl) si mohli do země přivést svoje příbuzné. Považují to za podstatnou věc jejich integrace v Německu. Merkelové křesťanští demokraté to odmítají. Dalším problémem je využití uhlí, které strana Zelených chce zakázat.

Konečně je tu i vzájemná nedůvěra mezi Zelenými a sesterskou CSU z Bavorska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.