Polsko zuří: Evropský parlament hlasuje o „vládě práva“

Financial Times. Byl zahájen proces, na jehož konci mohou být pro Varšavu sankce, informují Financial Times

Polská vládnoucí strana reagovala zuřivě na krok Evropského parlamentu, který otevírá nové bitevní pole ohledně údajného polského porušení evropských hodnot a pravidel. Byl zahájen proces, který by mohl vést až k sankcím kvůli plánu Polska na změnu soudního systému.

Poslanci v poměru 438-152 volili, že existuje jasné riziko závažného porušení hodnot, které jsou obsaženy v právu EU.

Rozhodnutí a debata rozčílila premiérku Polska Beatu Szydlo, která popsala jednání parlamentu jako „skandální.“

Polský ministr zahraniční k tomu uvedl: „Rezoluce Evropského parlamentu je jednostranný dokument, který je založen na politickém hodnocení, nikoliv na hluboké právní analýze. Takový přístup škodí procesu evropské integrace a vede jen ke stigmatizaci členského státu.“

Jedná se tak o formální varování vůči Polsko, že je jen krok od možného uvalení sankce, včetně možnosti suspendování hlasovacích práv. Evropský poslanec za stranu Právu a spravedlnost uvedl, že EU provádí proti Polsku „křížovou výpravu.“

Guy Verhofstadt, který vede liberální skupinu, uvedl, že polská vláda „ztratila rozum.“

Ukazují se tak rostoucí obavy ohledně možných autokratických režimů v Polsku a Maďarsku, které se týkají i toho, že by mohly rozdělit a destabilizovat EU.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.