Siemens v Německu škrtnul 3 300 pracovních míst

Zpráva dne: Firma Siemens chystá v Německu propuštění a zavírání závodů, které se má dotknout celkem asi 3300 lidí v celém Německu a celkem pak firma propustí 6900 lidí po celém světě. 

Závody v Lipsku a Görlitzu budou zavřeny, po celém Německu ubyde 3 300 pracovních míst. Siemens plánuje na příští roky masivní propouštění. Odbory IG Metall se s tím ale nechce smířit.

Po celém světě plánuje Siemens zrušit 6 900 pracovních míst, asi půlku z toho v Německu. Dva závody na turbíny v Lipsku a Görlitzu mají být zavřeny, to je dohromady 920 pracovních míst. I Offenbach může počítat se ztrátou 700 zaměstnanců. A závod v Erfurtu – tam je ještě otevřeno více možností, včetně prodeje.

Problémem jsou velké plynové turbíny, které nemůže Siemens udat. A následkem je propad cen a nadkapacity. I v odvětví motorů, pohonů a připojení již byly snižovány stavy.

Škrtnutí pracovních míst prý bude probíhat co nejvíce sociálně snesitelně, a dlouhodobě. Ovšem předseda saské vlády hovořil o „nezodpovědném rozhodnutí.“ Koncernu prý zcela chybí regionální zodpovědnost.

A odbory IG Metall už ohlásily odpor. Podle nich je odbourávání pracovních míst v takovémto rozsahu vzhledem k vynikající situaci firmy zcela neakceptovatelné. Zástupce IG Metall sedí také v dozorčí radě firmy.

Koncern údajně navzdory výzvám nereagoval na krizi v konvenční technice elektráren. IG Metall zdůrazňuje také zajištění pracovního místa i místa závodu, které platí od roku 2010. Výjimky pro takovéto propouštění by mohly existovat jen tehdy, kdyby měla hospodářské problémy celá firma. Ale vzhledem k rekordním číslům tomu tak rozhodně není.

Ilustrační obrázek: Autor – By Mangan2002  – Photo taken by Mangan2002 (sv.wikipedia.org), CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1006880

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.