Vyjednávání o koalici v Německu drhne

Aktuálně: V sousedním Německu se jednání o vládní koalici Jamajka mezi CDU, FDP a Zelenými komplikuje z hlediska dosažení shody. Jednání mají pokračovat dnes a snad i v sobotu.

15 hodin jednání – a stejně nesoulad, informuje ARD Tageschau o pokračování vládních jednání v sousedním Německu. Jednání byla odložena, později se mají znovu obnovit, a pokračovat zřejmě i o víkendu. Pro CSU to je ale problém.

Jednání o koalici Jamajka mezi CDU/CSU, Zelenými a FDP byla odložena a přerušena. Další pokus by měl následovat ještě dnes. Ale možná se bude jednat i v sobotu.

Hlavní problém – uprchlická politika. CSU jasně trvá na tom, aby byla prodloužen „stop stav“ sestěhování rodin uprchlíků (prozatím dohodnutý na březen 2018). Seehofer řekl, že jeho strana nebude souhlasit s žádným řešením, které by jako následek mělo rozšíření přistěhovalectví. A upozornil, že u sestěhovaní rodin se jedná o „stovky tisíc lidí.“

Zelení stojí ale přesně na opačné straně.

Altmaier za CDU se snaží zůstat optimistou. Tvrdí, že dlouhá vyjednávání znamenají, že účastníci berou problémy vážně. Je podle něj jasné, že to potřebuje čas, neboť v takovémto složení se nikdy předtím nejednalo. Domnívá se, že problémy jsou řešitelné.

Celou noc se hovořilo o extrémně těžkých rozhovorech. Kubicki z FDP varoval před „extrémně tvrdými frontami.“ A co víc, říká, že za tři týdny sondáží se nepodařilo vytvořit pocit důvěry. Pořád má pocit, že má být kompromisem prostě převálcován. Chybí mu fantazie na to, jak by vůbec strany tak odlišné mohly v tak krátké době spolupracovat.

Lindner z FDP je trošku pozitivnější, je to prý historický projekt a ten nemůže ztroskotat na pár hodinách. I Seehofer připustil zásadní problémy, ale chce jednat o koalici dále.

Sondáž měla být ukončena už ve čtvrtek. O víkendu měly výsledky posoudit grémia stran. Jenže kvůli velkým rozdílům u klimatu, finanční politiky, vnitřní bezpečnosti a především u uprchlické politiky jednání zkolabovala. Je ovšem snaha blokaci překonat.

Zelení prosí o vstřícnost u klimatické politiky. Zelení chtějí omezit proud z uhelných elektráren.

A pokračuje také spor o odbourání solidárního příspěvku (tedy příspěvku na pomoc bývalému východnímu Německu, pozn. redakce). FDP ho chce odbourat do roku 2020 – a to zcela. Jenže to by znamenalo výpadek 20 mld. euro příjmů.

CSU je ještě v méně příjemné situaci, protože po skončení sondáží se má rozhodnout o budoucím osudu předsedy CSU Seehofera. Část strany chce, aby kvůli špatnému volebnímu výsledku odešel. Jenže nyní budou jednání pokračovat – takže osud Seehofera je velice nejistý.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.