Erdogan kritizuje centrální banku za chybnou cestu

Bloomberg.  Prezident opakoval své neortodoxní názory ohledně inflace a úrokových sazeb, píše agentura Bloomberg.

Erdogan ukázal, že jeho příměří s novým šéfem centrální banky je u konce. Kritizoval banku za chybnou cestu ke zvládnutí rostoucí inflace.

Turecký prezident zkritizoval nepřímo koncept centrální banky s tím, že „tedy neintervenovali“ a toto je výsledek. Výsledek mluví sám za sebe, řekl Erdogan.

Erdogan zastává názor, že vysoké úrokové sazby vyvolávají vysokou inflaci, což je názor, který znepokojil turecké trhy a vytvořil napětí s bankéři v centrální bance, kteří věří teorii, která je přesně opačná. Minulého centrálního bankéře, který rovněž udržoval úrokové sazby vysoko, dokonce Erdogan obvinil z vlastizrady.

Prezident Erdogan uvedl, že se postaví „úrokové lobby“, a že takto to dál nejde. Údajně jde o spiknutí finančníků a lobbyistů, kteří podle tureckého prezident konspirují, aby turecké úrokové sazby byly co nejvýše.

Lira dále rekordně spadla v návaznosti na Erdoganův projev. Vzrostly i výnosy z desetiletých vládních dluhopisů.

Turecký prezident má dlouhodobou averzi vůči vysokým úrokovým sazbám, je frustrován vysokými náklady na půjčování si, protože ty omezují investice a následně i růst.

Jeho tlak na nižší sazby je ovšem přesným opakem toho, co by chtěla vidět v Turecku většina ekonomů. Naopak finanční trhy vnímají sazby v Turecku jako příliš nízké. Navíc se tak zmenšuje i důvěryhodnost centrální banky k boji proti inflaci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.