USA a Rusko jsou pány osudu Ukrajiny. Kyjev se snaží být aspoň slyšet

Přečetli jsme: V otázkách Ukrajiny a míru na východě země dochází podle názoru americké analytičky Allison Fedirkové mezi Ruskem a USA k posunům, o čemž svědčí snahy Kyjeva být hlasitě slyšet. 

Setkání prezidenta Donalda Trumpa a Vladimira Putina překrylo vývoj na Ukrajině v posledním týdnu, tedy v zemi, kde mají obě země – USA a Rusko – svoje zájmy na její pacifikaci, napsala analytička Allison Fedirka pro Geopolitical Futures.

8. listopadu se náměstek ministra zahraničí Ruska a velvyslanec USA v Rusku společně sešli, aby diskutovali o otázkách východní Ukrajiny, Sýrie a korejského poloostrova. Na tomto jednání bylo podle názoru autorky zajímavé to, že obě strany chtěly vzkázat světu o tom, že i nadále jednají. A je také zajímavé, že setkání se konalo v době, kdy americký parlament projednával návrh obranného rozpočtu na rok 2018.

Zhruba týden předtím ministr Rex Tillerson hovořil s ukrajinských prezidentem Petrem Porošenkem o umístění mírotvorných jednotek OSN na východě Ukrajiny, a to včetně ukrajinsko-ruské hranice. Plán počítá s 20 tisící mírotvorci. Pár dní na to, americký Kongres vyčlenil asi 350 milionů dolarů vojenské pomoci pro Ukrajinu. Peníze jdou z balíčku Evropské obranné iniciativy s rozpočtem 4,6 miliard dolarů. Na oplátku Ukrajina posílí svoje afgánské vojenské angažmá.

Proč Kyjev eskaluje napětí?

Vypadá to jako směrování k vyřešení konfliktu, jenže kyjevská vláda zároveň s tím eskaluje napětí s Ruskem. Z východní Ukrajiny chodí zprávy od rebelů, že právě ukrajinská strana nyní více narušuje příměří. Vláda také vypíná zásobování elektrickou energii v Luhansku, v parlamentu se mluví o dalším omezení diplomatických vztahů s Ruskem a vláda vypověděla další starší dohodu u dodávkách zbraní z Ruska. Ministerstvo hospodářství Ukrajiny zavedlo další sankce proti ruským společnostem…

I když se to nezdá, tyto kroky vlády v Kyjevě jsou podle autorčina hodnocení důkazem toho, že jednání o míru jsou v plném proudu.

Jinak řečeno, USA a Rusko, nikoliv Kyjev, jsou pány osudu Ukrajiny. Ve skutečnosti je ukrajinská vláda jen malý hráč na jednacím stole. Pokud by Kyjev dokázal konflikt skočit sám, už by tak učinil. Kyjev nemůže mapovat průběh jednání a jedinou možností kyjevské vlády je snažit se vytvořit mezi Washingtonem a Moskvou trhlinu v rámci jednání, a tak jednání vykolejit.

Ideálním výsledkem by pro Ukrajinu bylo navrácení celého území, ale vláda v Kyjevě chápe, jak moc je to nereálné. V nedokonalém světě by Kyjev přijal to, že konflikt bude zamražen, bez jasného řešení. Neutralita a uznání státu quo by umožnily Kyjevu zaměřit se na domácí problémy a jejich řešení.

Kyjev se stále může snažit o ovlivnění výsledků jednání mezi Spojenými státy a Ruskem, ale při absenci skutečné moci, může dělat jen to co dělá: připomíná oběma, že by měl být začleněn do jednání o ukrajinské budoucnosti. Je to asi jen ten jediný způsob, jak bude Ukrajina vyslyšena.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.