CNN se z agenta míru stala agentem války

Přečetli jsme: Televizní stanice CNN se stala zbraní v protiruském tažení, což je v rozporu s filosofii, na které byla postavena. To je názor, který publikovala ruská média.

Je smutné, že se vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem, dvěma jadernými velmocemi, i nedále ostře zhoršují, uvádí svůj komentář pro ruské noviny Gazeta Igor Větrov. Ještě smutnější je, že v tomto procesu sehrává stále viditelnější roli americká televize CNN. Děje se to kvůli osobní mstě jejího šéfa Jeffa Zuckera vůči současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. (Poznámka redakce: Tento názor publikujeme jako ukázku ruských reakcí na současnou informační situaci ohledně Ruska z více méně liberálních pozic.)

Došlo to tak daleko, že stanice CNN začala psát na Rusko udání, míní Větrov. Jak jinak chápat skutečnost, kdy ministerstvo spravedlnosti USA dává ruské stanici Russia Today ultimátum s požadavkem registrovat se v USA jako zahraniční agent do 13. listopadu, a to prakticky potom, co CNN publikuje zprávu o tom, že RT se snaží tomu vyhnout.

Logiku RT je možné pochopit. Televizní stanice France 24 a BBC, které v USA působí, takovou registraci mít nemusejí.

Děje se tak v kontextu hysterie kolem ruského vměšování do amerických voleb. Byť se samotní demokratičtí senátoři o kauze vyjadřují v tom smyslu, že je kolem ní hodně dýmu, ale oheň není vidět.

CNN byla mostem a inspirací pro ruský televizní žurnalismus

Všem v Rusku je velice líto, že CNN přijala takovou roli v protiruské hysterii. Vždyť její zakladatel Ted Turner kdysi CNN založil k tomu, aby stavěla mosty v rámci dvojpolárního světa. Turner inicioval tzv. Hry dobré vůle, které byly reakcí na bojkot sovětské Olympiády v roce 1980 a následný východní bojkot v roce 1984 her v Los Angeles.

Právě v CNN se učili lidé, kteří se stali evangelisty nového ruského televizního zpravodajství – zakladatelé stanice NTV. A právě tato stanice se stala zdrojem seriózních informací v roce 1991, když se rozpadal SSSR. Právě snímky CNN vysílala ruská stanice Pervyj kanal Ostankino v době útoku na televizní věž v roce 1993.

Dnešní šéf stanice CNN Jeff Zucker, jenž dříve pracoval na NBC a zahájil reality show s Donaldem Trumpem, která Trumpa proslavila, se v posledních měsících prezidentské kampaně s Trumpem pohádal. A zdá se, že se nyní snaží Trumpovi v Bílém domě komplikovat život, píše dále autor.

Stanice CNN se se tak stala nikoliv nástrojem smíru mezi USA a Ruskem, jak se o to snažila před lety v době Teda Turnera a studené války, ale naopak zbraní.

Je zcela směšné si myslet, že Američané si zvolili Trumpa a ne Hillary Clintonovou kvůli Rusku. Na prvním místě, RT a její počet diváků se nedá srovnávat se CNN a dalšími americkými kanály. A dále, samotní zastánci Clintonové přiznávají jako strategickou chybu, že kandidátka nevedla konkrétní kampaň ve státech, které nakonec výrazně podpořily Trumpa. Za třetí, píše Větrov dále, stěžovat si na aktivity RT na You Tube a v sociálních sítích, je jako si stěžovat na reklamy Radia Svoboda na ruském internetu. I ti největší radikálové v Rusku si nemyslí, že by tyto bannery Radia Svoboda mohly podrývat ruskou státnost.

Je státnost USA natolik křehká, že ji mohou podkopávat bannery nebo reklamy v sociálních sítích?

Velká škoda je, že Ted Turner, trávící zbytek života na ranči v Montaně, nijak nereaguje na to, v co se obrátilo jeho milované dítě – televize CNN.


Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Charles Atkeison – Flickr: CNN Atlanta Newsroom, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20218926

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.