EU škrtla Turecku miliony eur

ARD Tagesschau. Už dlouho EU kritizuje Turecko. Základní práva jsou porušována, právní stát oslabován. Brusel nyní ukázal, že to myslí vážně. V dalších letech přiteče do Turecka podstatně méně finanční pomoci.

Když se jedná v Německu o koalici Jamajka, tak toto není sporné téma. Proto bylo možno říci do Bruselu ze strany Německa jasně: je potřeba zkrátit plánovanou pomoc v řádu milionů. Hlavním důvodem je, že Ankara systematicky porušuje základní práva a útočí na kritiky vlády.

Padlo rozhodnutí ohledně rozpočtu EU pro příští rok. 150 milionů euro bude zcela škrtnuto, dalších 70 milionů euro bude zablokováno do té doby, dokud Turecku nebude opět respektovat základní práva.

Už při summitu v říjnu požadovala Angela Merkelová zkrácení tzv. předvstupní pomoci. V rámci přístupových jednání bylo Turecku k dispozici až 4,45 mld. euro do roku 2020. zatím bylo vyplaceno 286 milionů eur. Protože v Turecku už projekty občanské společnosti skoro neexistují, ty EU podporuje.

Mnoho iniciátorů totiž sedí v tureckých vězeních.

Zcela škrtnuty budou ovšem převod až tehdy, až EU oficiálně přeruší vyjednávání o přistoupení Turecka. Jenže pro to zatím většina mezi členskými zeměmi není. V žádném případě se škrty nebudou týkat miliard, které Turecko dostává v rámci uprchlické dohody.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.