Jediná šance. Merkelová a sondovací rozhovory Jamajky

Přečetli jsme: Jednání o koalici v Německu se ukazuje jako velmi komplikované. Pro Angelu Merkelovou je tzv. Jamajka přitom jediná šance na vládu.

Angela Merkelová má své zkušenosti s únavnými nočními jednáními, ale tentokrát se přepočítala, komentuje těžký vznik nové vlády v Německu Wenke Börnsenová. Místo rozhodnutí – odložení. Merkelová chce Jamajku urputně, vypadá to tak, jakoby jednání vlastně započala až nyní.

Čtyři týdny trvaly rozhovory, ale důvěra z toho nevznikla. Cíl – vládnout v koalici Jamajka, a to hned čtyři roky, je stále dost daleko.

Pro Merkelovou je to nebezpečný vývoj. Její čtvrté „kancléřství“ na úspěchu tohoto projektu závisí. Pokud Jamajka selže, nemá partnera. A v případě nových voleb je sporné, zda se bude znovu ucházet o funkci. Po dvanácti letech si asi svůj politický konec představovala jinak. A proto také v těchto těžkých týdnech o nových volbách nehovoří. Prý je třeba „spojit konce, které spojit lze“ s podmínkou dobré vůle.

Jediná šance

Křehká „čtyřkoalice“ je po odmítnutí sociálními demokraty, její jediná šance.

Už v sondovacích rozhovorech se Merkelová držela dost zpátky. Spíše moderovala, komunikovala dovnitř strany, hledala kompromisy a navenek mlčela – což je role, která ji sedí nejlépe. Však to se tomu také už říká „merkeln.“

Jenže více vedení by bylo bývalo dobré. Nyní, kdy jednání stojí před propastí, musí udělat předsedkyně CDU víc. Mnoho času strávila jednotlivými rozhovory, nejdříve se Zelenými, pak s FDP. Toto jednání a la zpovědnice by mělo změřit „hloubku“ hranic kompromisu. Merkelová je v tomto po x summitech EU zkušená.

Merkelová se nyní usídlila v Adenaurově domě, ostatní musejí přijít za ní. Neutrální půda nepřipadá v úvahu.

Bude to tvrdé, to je jasné. Měly se konat regionální konference se sondovacími dokumenty. Byly odřeknuty. Merkelová je ale prý odhodlána „uskutečnil vůli voličů a vytvořit vládu.“

Deadline nestanovila, už jen proto, že její původní časový plán v noci zkrachoval. Tlak vykonává frakční šéf strany – tento víkend musí dojít k výsledku. A také prý: co by mělo být lepší na tom, když se bude čekat až do vánočního stromečku?

Zástupce FDP už řekl, že by rozhodnutí mělo padnout do neděle 18. hodin. A když pak nic nebude, tak už je konec.

Kompromisy. Ale jaké?

Každá strana nyní stojí před zásadní otázkou: kolik kompromisů lze snést, než se ztratí profil vlastní strany?

Hlavní sporné body: migrace, klima, finance. Případně se seznam dá ještě prodloužit – doprava a zemědělství, rodina, sociální věci, bezpečnost – mnoho z toho už bylo v kolonce hotovo, ale pak znovu zase vytaženo. Proto to také tak vypadá, jako kdyby ty čtyři týdny přinesly jen mini krůčky. Společný sondovací dokument má 61 stran, ale mnoho konsensu tedy neobsahuje. V centrálních bodech jsou si nestejní partneři na míle vzdálení.

Jenže ono to nedrhne jen obsahově, ale i mezilidsky. Vyjádření jednotlivých účastníků vedou k očekávání toho nejhoršího – kdyby opravdu mělo dojít k vládě. Především Zelení a CSU se pěkně „spucovali“ kreativním slovníkem. Zástupce CDU proto pléduje za „verbální odzbrojení.“

Je prý hrozné, jaký tón používají budoucí partneři ve vládě už nyní během sondovacích jednání.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Bernd Zucker – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63274137

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.