Saúdská Arábie stáhla svého velvyslance z Berlína

ARD Tageschau. Saudskou Arábii rozčílily kritické výroky německého ministra zahraničí Sigmara Gabriel, které se týkaly zacházení s Libanonem. Proto byl odvolán saúdský velvyslanec. A mezitím už se libanonský premiér Harírí nachází v Paříži.

Německý velvyslanec v Saúdské Arábii dostal protestní notu, království protestuje kvůli výroku stále úřadujícího ministra zahraničí Gabriela.

Gabriel totiž směrem k Saúdské Arábii pronesl, že „společně z Evropy musí přijít signál, že „dobrodružnost“, která se v zemi v posledních měsících rozšířila, nebude jen tak bez řečí akceptovat.“

K tomu také uvedl, že to „jak se zachází s Libanonem“ je jen špička ledovce, stačí zmínil humanitární krizi v Jemenu a konflikt s Katarem.

Harírí v noci odletěl ze Saúdské Arábie a přistál v Paříži. A ohradil se na svém twitteru právě proti Gabrielovi – nikdo ho prý v Saúdské Arábii nezadržuje, naopak, právě dorazil na letiště. Harírí se má setkat s francouzským prezidentem Macronem.

V Bejrútu se prý očekává jeho návrat. Je to viděno jako základní předpoklad řešení politické krize. Harírí uvedl, že na den nezávislosti – což je ve středu – chce být zase v Libanonu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.