Vládní Jamajka v Německu: Ještě není konec

Aktuálně: Jaká byla situace kolem dramatického vyjednávání o nové vládě v sousedním Německu v neděli kolem 22 hodin? 

I po deadline 18. hodině nedělní, se o možnostech složení nové německé vlády jednalo dále. Všichni prý musejí držet spolu, zástupce CDU varuje před tím, aby „vše velké neskončilo jen kvůli několika jemným rozdílům.“

Večer se jednalo na úrovni předsedů stran. Ovšem výstup je otevřený. Konec také.

A zase se hovořilo o dlouhém večeru. Rozhodující fáze jednání o koalici Jamajka. Průlomy u témat klimatu a uprchlíků nejsou vidět, nebo nejsou známy.

Odpoledne se sešli předsedové stran v malé skupince a radili se, zda ty sondovací rozhovory ještě vůbec dávají smysl. Nejenže nesouhlasily obsahové pozice, ale navíc se přidaly stížnosti na chybějící důvěru, úniky médiím, osobní útoky a nepravdivé informace ve veřejnosti. Předsedové si večer sedli, aby se poradili o dosavadních výsledcích sondáží.

Konflikt je mezi CDU/CSU a FDP na straně jedné, a Zelenými na straně druhé.

FDP si stanovila deadline do neděle 18. hodin. A ta uplynula. Do té doby mělo být jasné, jestli koaliční vyjednání stačí, nebo ne. Interní porady byly ukončeny, čekalo se, jestli podmínky stanovené FDP budou akceptovány ostatními. Jednalo se o odstranění solidárního příspěvku pro východní Německo, o zákonu o přistěhovalectví do té doby, než bude projednáno žádné sestěhovávání příbuzných. A jen o podmíněný konec uhlí.

A FDP zdůraznila, že se jedná o bod rozhodnutí.

Za ztroskotání jednání Jamajka nechce být nikdo zodpovědný. A nové volby skutečně nikdo nechce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.