Vyjednávání o koalici v Německu: Deadline neděle 18 hodin

ARD Tagesschau. CDU a FDP si stanovily ultimátum: v neděli v šest večer má být konec sondáže koalice Jamajka. Do té doby musejí být nalezeny kompromisy u témat zemědělství, dopravy, klimatu a migrace. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier nabádal k tomu, aby se zabránilo novým volbám.

Neděle je den, kdy padne rozhodnutí, a času na sondáže bylo dost, říká šéf frakce CDU. Lidé očekávají, že nyní se normálně půjde kupředu.

A souhlasí i Ch. Lindner z FDP. Poté, co jednání v pátek večer selhala, musela být sondáž prodloužena přes víkend.

Již v sobotu večer prý bude poznat, jestli „to funguje,“ uvedl Horst Seehofer z CSU. Největšími překážkami zůstávají nadále klimatická politika a uprchlická politika. Zelení chtějí masivní odchod od uhlí. Jádro sporu je rozsah snížení emisí. Unie a FDP považují požadavky Zelených za přehnané.

A dalším ořechem je uprchlická politika. Jde o dostěhování rodin uprchlíků z občanských válek, což Zelení požadují, ale CSU rozhodně odmítá. Stačí vzpomenout na kompromis mezi CDU a CSU, který sice nehovoří o „horní hranici“, ale je v něm „ukazatel“ 200 000 lidí.

Lindner z FDP ovšem nechce, aby byla debata omezována jen na tyto oblasti. Jeho strana vidí jako centrální téma vzdělávání. Podle něj je stále na okraji zájmu.

I dalšími témata nabízejí prostor pro střety – doprava například. Zelení prý dávají znovu požadavky na stůl i u témat, která již byla uzavřena.

Steinmeier, spolkový prezident, vyzval k odpovědnosti, k novým volbám by nemělo dojít. Je prý potřeba, aby si všechny strany byly vědomy své zodpovědnosti. A to znamená nevracet úkol zpět voliči.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.