Guvernér německé centrální banky nechce záchranný systém

Asia Times. Guvernér německé centrální banky Jens Weidmann stanovil podmínky pro nové schéma vkladů v eurozóně, napsaly Asia Times

Guvernér Bundesbanky Jens Weidmann stanovil hranici, když hovořil o návrzích pro nové evropské schéma společného pojištění vkladů. Podle něj je zásadní, aby se ze schématu nestala fiskální záchranná síť.

Banky v eurozóně mají velký podíl suverénních dluhopisů ve svých bilancích. A takovéto pojištění rizik by znamenalo pojištění fiskálních rizik, řekl Weidmann.

Protože členské státy stále nezávisle rozhodují o úrovni vládních výdajů a daní, pak takové schéma vytvářejí špatné pobídky. Ministři financí by pak nedávali dostatečnou pozornost na udržitelnost veřejných financí.

Weidmannův komentář ukazuje jasně na rozpor mezi Německem a Francií ohledně toho, jak řešit problémy eurozóny. Němečtí představitelé neustále vyjadřují obavy o tom, že společné schéma vkladů a poplatky s tím související bude využíváno k tomu, aby byli vyplaceni vkladatelé v jiných zemích.

Německo nechce souhlasit s takovýmto systémem, ledaže by banky byly zcela důkladně prověřeny, a především odstraněn problém úvěrů v selhání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.