Saúdská Arábie: „Deal“ za svobodu pro zadržené prince a obchodníky

Financial Times. Saúdské úřady vyjednávají urovnání s princi a obchodníky, kteří byli zadržení na základě podezření z korupce. Je možné, aby se vyplatili na sovobodu. V některých případech chce vláda až 70 % bohatství podezřelého, což by přineslo do státní kasy stovky miliard dolarů.

Zdá se, že taková strategie nabízí vhled do uvažování korunního prince a jeho masivní protikorupční čistky.

Zásah vedl k zatčení stovek příslušníků královské rodiny, ministrů, i nejbohatších magnátů země, včetně prince bin Talala či al-Ibrahíma, kterému patří televizní kanál Al Arabíja.

Jak zjistily Financial Times, většina zadržených se nachází v hotelu Ritz a je ochotná se „vykoupit“ na svobodu. Uvádí se, že vláda chce dostat zpět alespoň 100 mld. dolarů, i když konečný cíl se může dostat až na 300 mld. dolarů.

Je také možné, že se škála zatčených ještě rozšíří, neboť vláda ve vyšetřování pokračuje.

Zátah mnoho Saúdů oceňuje, protože celé roky pozorovali korupci mezi členy velké královské rodiny a politicky napojenými byznysmeny, aniž by se cokoliv stalo. Ovšem zahraniční investoři jsou vyděšeni rozsáhlostí kampaně a obávají se, že jde o selektivní čistku.

Zatímco u podnikatelů půjde zřejmě o 70 % z bohatství, u členů královské rodiny bude předání aktiv zahrnovat také slib věrnosti princi Mohamedovi.

Zátah byl nečekaný a překvapivý. Princ Alweed, který má podíly v Citigroup a v Twitteru a který je synovcem králem Salmána, veřejně podpořil Mohamedovu snahu o reformu království. Ovšem krátce poté byl zatčen kvůli korupci.

Saúdové říkají, že jde o pozitivní krok v době, kdy mnoho obyčejných lidí cítí problémy související s ekonomickým poklesem. Proč by měli jen chudí cítit bolest ze škrtů, říká saúdský akademik. Bohatí také musejí zaplatit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.