Summit EU: Sociální pilíř v cetru zájmu

Zpráva dne:  Evropská unie chce více sociální spravedlnosti, dobrá pracovní místa a šance na vzdělávání. Mimo jiné i proto, aby vzala vítr z plachet svým odpůrcům. V Göteborgu byly slavnostně oznámeny společné sociální standardy, informuje ARD Tagesschau.

Volný přístup na pracovní trh, rovnost šancí, sociální zajištění a spravedlivé pracovní podmínky pro všechny. To jsou hlavní kameny nového „sociálního pilíře.“ Program má dvacet bodů, sociální minimální standardy pro 500 milionů lidí v EU.

Kancléřka u toho nebyla, odřekla účast, protože zřejmě jasnozřivě tušila problémy u koaličních rozhovorů. Podle Jean-Clauda Junckera je ovšem změna EU k sociálnější unii teprve na počátku. Je prý potřeba k obnovení důvěryhodnosti EU, dodat výsledky. A toto je prý začátek.

Sociální pilíř ovšem stojí v místnosti sám a nemá co nést. Práva napsaná v dokumentu, zahrnující například právo na celoživotní učení, lepší zdravotní péči či efektivní ochranu dat, to jsou vše nezávazné požadavky, které spíš šíří dobrý pocit a mají to stále sílícím skeptikům a populistům, kteří jsou proti EU, trochu ztížit.

Sociálnědemokratický premiér Švédska tyto tlaky zná, v zemi budou příští rok volby. Pro něj byl summit v Göteborgu důležitý, měl ho ukázat jako sociálně zodpovědného premiéra. Je zde prý velká připravenost dostat zájmy občanů do centra evropské politiky. Ale po slovech musejí následovat činy.

Kritici si stěžují na nezávaznost „sociálního pilíře“ i na to, že občané EU uvedených pravidel nemohou domáhat.

Někteří také říkají, že je to pokus EU rozšířit si svůj vliv. Prý je to snaha Bruselu koncentrovat na sebe ještě více moci. Ale v sociálních otázkách, říká opoziční švédský politik, by měly rozhodovat jednotlivé státy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.