Cena ropy se zvedla v očekávání jednání OPECu

Reuters. Cena ropy mírně stoupla a reagovala tak na očekávanou schůzku OPECu příští týden. Na jednání OPECu by mělo dojít k prodloužení dohody o omezení těžby ropy.

Cena ropy typu Brent vzrostla o 47 centů na 62,69 dolarů a lehká ropa typu CLc1 o 32 centů na cenu 56,74 dolarů. Analytici očekávají na nejbližší dny cenu, která se bude pohybovat mezi 61 až 63 dolary v rámci očekávání na jednání OPECu.

OPEC a další nečlenové skupiny včele s Ruskem omezily svojí těžbu ropy, aby zamezily dalšímu poklesu cen.

Podle očekávání skupina prodlouží tuto dohodu, a to nad rámec nyní platného data, kterým je březen 2018. Důvodem je, jak sdělil Reuters analytik Saxo bank Ole Hansen, přesvědčení, že cokoliv jiného bude mít negativní dopady.

Největším bolehlavem pro země OPECu a další producenty ropy zůstává ale těžba v USA z břidlic, která roste a jsou zde očekávání, že tento růst  bude pokračovat. Například podle odhadu Westwood Global Energy to bude jen v roce 2018 o celkem 18 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.