Chudoba mezi starými Japonci vyvolává „šedivou vlnu kriminality“

Financial Times. Recidivita mezi seniory je větší než u zbytku populace, informovaly o situaci v Japonsku noviny Financial Times.

Japonsko je na cestě stát se první „extra zestárlou“ společností a dostalo se nyní do bodu, kdy kriminálníci starší 65 let mají větší pravděpodobnost, že během dvou let po propuštění z vězení znovu poruší zákon.

Toto zjištění dobře zapadá do případu „Ninja z Heisei“, tajemný lupič, který prchal a za osm let se dopustil více než 250 vloupání. Nyní byl muž zatčen – je mu 74 let.

Je tedy patrné, že roste kriminality mezi japonskými seniory.

Japonská společnost se zmenšuje, více než čtvrtina populace je starší 65 let a očekává se, že do roku 2050 vzroste o třetinu.

Jedním z dopadů je rostoucí počet dopravních nehod, které způsobily řidiči starší 75 let. Roste i chudoba seniorů. Policie spojuje ekonomické strádání a další faktory s tím, že do vězení se dostalo skoro 2 500 seniorů, většinou za krádeže a krádeže v obchodech. 70 % z nich už předtím strávilo nějakou dobu za mřížemi.

Paradoxně recidiva mezi staršími je rozšířenější, nad 65 let věku je na 23 %, kdežto u těch pod 29 let je jen 11 %.

Je ale třeba dodat, že celková míra kriminality klesá, již čtrnáctým rokem.

Proto také roste kritika policie, jednak jejího velkého rozpočtu, ale i toho, že počet uniformovaných policistů je o 15 000 vyšší, než byl před deseti lety.

Což může vést k tomu, že policie je „kreativní“ v interpretaci práva, protože se tak snaží obhájit svůj rozpočet.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.