Hledání vlády v Německu. Pracný kompromis by byla chyba

Přečetli jsme: Německo živě komentuje rozpad koaličních jednání o „Jamajce“ a možnost směřování k novým volbám, které znovu rozdají karty. Tento názor chápe nový vývoj jednoznačně pozitivně.

Komentátor Frank Aischmann z ARD konstatuje po krachu jednání o koaliční vládě v Německu, že krok zpět bylo správné rozhodnutí. Byla by to chyba vládnout s kompromisní koaliční vládou, tak klopotně sestavenou. Nyní to mají v ruce voliči. Musejí pověřit koalici, která bude vládnout lépe.

Ch. Lindner z FDP to řekl jasně: Je lepší nevládnout, než vládnout špatně. A možná se tak dostane i do knih. Jamajka před cílem – a na konci.

Nenašla se důvěra, slabé byly sondovací dokumenty plné otevřených otázek, mnoho rozporů a konfliktů i v cílech.

O konkrétních důvodech se jistě bude hovořit, v dalších dnech i týdnech. A také o povaze a stylu jednotlivých vyjednavačů. A o – pro ně – zcela překvapivém odchodu FDP z jednání. Jenže to není to rozhodující.

Krok zpět byl správným rozhodnutím, i když povede nejspíše k novým volbám.

Je jasné, že to, co ve čtyřech týdnech sondáží chybělo, bylo mnohem víc než chybějící důvěra mezi účastníky, kteří mají velmi rozdílné politické názory a přesvědčení (viz klima a migrační politika). Ona totiž hlavně chyběla idea – velká, přesvědčivá, vše pokrývající idea.

Německo je ve výborné hospodářské kondici, ale politicky je polarizováno. Byla by chyba vládnout s těžce vytvořenou vágní kompromisní koaliční smlouvou, a to až do předvídatelného rozpadu. Do rozpadu uskupení, které by bylo zformováno z jednoho jediného důvodu: bylo početně možné.

Nyní Německo zažije to, že alternativy jsou. A to je to pozitivní na selhání Jamajky, míní Aischmann. Voliči budou krátce po jedněch volbách – s pozorováním o politických stranách a jejich velmi odlišných konceptech – rozhodovat znovu, tentokrát skvěle politicky informováni.

Opravdu z toho bude mít prospěch AfD, protože etablovaní nesestavili vládu? Nebo naopak budou odměněni ti partneři, kteří se snažili o spojenectví? Prosadí se u sociální demokracie kurz zůstat v opozici? Je Merkelová minulost, nebo je kotvou stability?

Překvapivým oznámením FDP o tom, že se stahuje z jednání, deset minut před půlnocí, už začala volební kampaň. Německo vstupuje do země neznámé. Voliči musejí znovu vstoupit na jeviště. A to je dobrá zpráva – navzdory nejistotám příštích týdnů. Voliči to mají v rukou.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.