Německo: Scénáře dalšího vývoje  

Aktuálně: Jaké jsou scénáře dalšího vývoje v Německu po tom, co pokus Angely Merkelové o složení koaliční vlády Jamajka ze čtyř partnerů selhal?

Sondovací rozhovory o koalici Jamajka selhaly, SPD velkou koalici odmítá. Takto, píše článek ARD Tagesschau, to vypadá jen na nové volby, nebo menšinovou vládu. Rozhodující roli nyní hraje prezident Frank-Walter Steinmeier.

V německé ústavě (resp. Grundgesetz) není stanovena žádná lhůta k vytvoření vlády po volbách.

Rolí prezidenta je vybrat kandidáta na kancléře/kancléřku, kterého pak schvaluje Spolkový sněm. Pokud není první pokus s absolutní většinou úspěšný (tj. není souhlas Spolkového sněmu), pak za 14 dnů se může volby opakovat, i zde je pak potřeba absolutní většina.

Teprve pak může nastat situace jednoduché většiny – tedy možnost jmenovat menšinovou vládu, nebo Spolkový sněm rozpustit, a tak vyvolat nové volby.

Všechny strany vyloučily spojenectví s AfD. Početně je jedinou alternativou k „Jamajce“ jen velká koalice, která by měla stabilní většinu.

SPD si ale pro sebe zvolila opoziční roli. A zatím z ní neustupuje. Zdá se také, že nových voleb se strana nebojí.

Menšinová vláda by byla premiéra. Je to alternativa, která by posílala význam poslanců a celkově Spolkového sněmu. Bylo by to zřejmě také nestabilní uspořádání. Především při schvalování rozpočtu apod. by bylo nelehké najít většinu ve Spolkovém sněmu.

Na úrovni jednotlivých spolkových zemí existuje zkušenost, i když obvykle takovýto model vydržel jen dva roky, a to i když byl doplněn formami tolerance.

Předčasné volby nemohou nastat bez rozpuštění Spolkového sněmu. A to se může stát jen opakovaně nepodařenou volbou kancléře/kancléřky.

Pokud by nevyšly tři výše uvedené pokusy, potom do šedesáti dnů mohou přijít na řadu nové volby.

Jenže není vůbec jasné, jestli by nové volby ulehčily vytvoření vlády. Kdo by profitoval z toho, že Jamajka ztroskotávala a kdo ne? Podle aktuálních výzkumů se nezdá, že by nové volby zásadně změnily mocenské poměry v parlamentu. Početně by to vyšlo zase stejně: Jamajka, nebo velká koalice.

Jenže tu jsou ještě osobní změny. Není jasné, zda by současní předsedové stran byli hlavními kandidáty do nových voleb.

Například Horst Seehofer z CSU už týdny bojuje svůj vnitrostranický boj o moc. Selhání Jamajky by se mohlo stát katalyzátorem pro jeho odvolání, sjezd strany bude brzy.

I Angela Merkelová je samozřejmě oslabená, i když zde se asi nedá očekávat v rámci CDU nějaká velká změna.

V SPD se také blíží sjezd strany, Martin Schulz se chce nechat potvrdit v předsednické pozici. Jenže strana stále zpracovává svou historickou porážku.

S novými lidmi v čele by se eventuálně mohly otevřít i nové možnosti, třeba právě velká koalice, uzavírá článek Tagesschau.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.