V Německu to vypadá na nové volby

Přečetli jsme: Německo má jen dvě možnosti: menšinovou vládu, nebo nové volby. Politolog Oskar Niedermayer si myslí, že pravděpodobnější je druhá varianta.

Vzhledem k politické situaci v Německu přináší ARD Tagesschau rozhovor s německým politologem Oskarem Niedermayerem z Berlínské univerzity.  Niedermayer se domnívá, že Christian Lindner zdůvodnil rozpad jednání oprávněně. Nyní mohou být nové volby. A volební boj se může ukázat tvrdší, než byl ten předchozí.

Otázka: Jednání o koalici selhala. Co to znamená to pro zemi?

Oskar Niedermayer:  Nacházíme se ve fázi velké nejistoty. V Německu se povládne dál, ale stará vláda těžko bude činit zásadní rozhodnutí. Takhle to nemůže jít dlouho. Jsou tu jen dva scénáře: menšinová vláda, nebo nové volby. A vzhledem ke konci sondovacích rozhovorů, vycházím spíš z té druhé varianty.

Otázka: Na čem selhaly sondovací rozhovory?

Niedermayer: Myslím, že šéf FDP Lindner má ve všem pravdu. Základní důvěra mezi potenciálními koaličními partnery je pro stabilní vládu zásadní. Když už není společná vize či idea, tak alespoň společné porozumění, kam chceme zemi dostat. A to nebylo. I údajně závěrečné dokumenty obsahovaly mnoho rozporů i konfliktů v cílech.

Myslím, že od pátku šlo všem zúčastněným o to, aby to byl někdo jiný, než oni sami, kdo zatáhne za padákovou šňůru a řekne – konec. A tím se mu přidělí vina za ztroskotání rozhovorů. A to už se děje. Jak Zelení, tak CSU říkají, že shoda by byla bývala byla možná, kdyby tam nebyla FDP.

Otázka: Uškodí to liberálům?

Niedermayer: Když se prosadí veřejné mínění, že Jamajka skutečně nevznikla jen kvůli nim, pak jim to určitě uškodí. Už teď se říká, že strana od začátku nebyla ochotná ke kompromisům. Ale já to vidím jinak. FDP už na počátku rozhovorů ukázala na určité jasné požadavky, jako velká daňová reforma nebo okamžité odbourání solidárního příspěvku.

Otázka: Co znamená konec Jamajky pro kancléřku?

Niedermayer: Mnozí už vidí její kariéru ukončenou. Já tady ale mám otazník. Byla oslabená už před volbami, a samozřejmě pocítí to, že rozhovory selhaly, ale i tak je tu otazník nad důvěryhodnou alternativou. V CDU není nikdo, kdo by jen tak mohl nahradit v krátké době. I tak je její popularita stále podstatně větší než u jiných z CDU, o SPD ani nemluvě.

Otázka: Sociální demokraté dál trvají na tom, že pro velkou koalici nejsou k dispozici. Může tento postoj strana udržet?

Niedermayer: V současné situaci ano. Kdyby se postavily všechny čtyři strany Jamajky před tisk a řekly: nejde to, pak by to bylo pro sociální demokraty těžké se rozhovorům vyhnout. Protože pak by jasně nesli vinu za nové volby. Ale protože to byla FDP, kdo oznámil konec rozhovorů, je možné to všechno svalit na ně. To sejme z SPD tlak. Proto nadále považuji velkou koalici za nepravděpodobnou.

Otázka: Co bude dál?

Niedermayer: Kancléřka musí oficiálně oznámit spolkovému prezidentovi ztroskotání rozhovorů. A pak se uvidí. Ale nemyslím si, že se Steinmeierovi podaří přesvědčit SPD, aby vstoupila do koalice. Takže menšinová vláda, nebo nové volby. Vycházím z toho, že Merkelová se znovu ve Spolkovém sněmu postaví jako kancléřka a po třetím neúspěšném pokusu president Spolkový sněm rozpustí. Takže už brzy můžeme být znovu po uši ve volebním boji. A ten bude tvrdší než ten předchozí.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.