Vlastní úředníci obvinili Tillersona z porušení zákona

Reuters. Skupina desítek amerických úředníků z ministerstva zahraničí obvinila svého rezortního šéfa Rexe Tillersona z toho, že porušil federální zákon, který měl zabránit zahraničním armádám rekrutovat do svých řad děti.

Jde o bezprecedentní krok, o kterém v úterý exkluzivně informovala agentura Reuters, která dostala k dispozici dokumentaci případu.

Tillerson měl porušit zákon, když vypustil země jako Irák, Myanmar a Afghánistán ze seznamu narušitelů s dětskými vojáky. A to navzdory tomu, že ministerstvo přiznávalo, že v těchto zemích jsou dětští vojáci.

Pokud země nejsou v tomto seznamu, který se obměňuje každým rokem, je jednoduší jim poskytovat americkou vojenskou pomoc. Irák a Afghánistán jsou klíčovými spojenci USA v boji proti islámskému terorismu, Myanmar se stává důležitým spojencem ve snaze postavit se vlivu Číny v Asii.

Podle informací Reuters, Tillerson nechal tyto země ze seznamu v červnu odstranit, i když dostal opačná doporučení ze svého rezortu.

Situace, která nyní vznikla díky obvinění, jenom ilustruje napětí, které v rámci rezortu ministerstva zahraničí panují mezi profesionálním diplomatickým sborem a bývalým šéfem Exxon Mobil Corp. Rexem Tillersonem, dodává Reuters.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.