Pokračující sága DUP/Sinn Fein a Severního Irska

Ian Quigley komentuje politickou situaci v Severním Irsku, dopady spojenectví mezi konzervativci a severoirskou stranou DUP, konkurenční vztahy mezi DUP a Sinn Fein a také některé důsledky Brexitu.

Důvody, proč severoirská DUP podpořila Titanic Theresy Mayové, jsou dosti jasné. Chtějí se stát hlavní silou v Severním Irsku, zatímco zároveň zajistí reputaci svojí předsedkyně Arlene Fosterové jako “ženy, která zařídila, že pořád budeme dostávat dotace pro Severní Irsko.”

Navíc, DUP byl dlouho lidmi v Anglii považován za jednoho z “leprikónských hráčů” v pochybné a zlověstné postranní hře jménem “Severní Irsko” nebo “Ulster.” Tím druhým hráčem do hry je Sinn Fein (k němu viz dále).

Pro většinu Angličanů i dalších cizinců toto bylo/je místo, kde se dva fanatické náboženské kmeny snaží zlikvidovat jeden druhého, a každého, kdo se je snaží “civilizovat”, např. britská armáda (od roku 1969).

Jenže, když už strana DUP nastoupila k podpoře hrozného uskupení kolem “Tessie” (tj. premiérky Theresy Mayové), tak se tím postavila dopředu a do středu britské politické scény. A to tak moc, že bude mít Arlene Fosterové jako šéfka DUP nenapadnutelnou pozici v mocenských bojích uvnitř strany, když se objeví.

Nejde jen o běžnou touhu po moci (i když to také jistě hraje roli), spíše, s ohledem na tendenci DUP k absolutní moci, je to také snaha vyřadit jakékoliv konkurenty ve Stormontu [1] (pár jich tam je, ale Sinn Fein je z pohledu DUP nejvíce nebezpečný protivník. Koneckonců má za sebou i na zavolání rozsáhlý paramilitární aparát).

Být “partnerem” ve vládě UK jako celku dává DUP značnou výhodou nad všemi rivaly, které by mohla mít.

Vzhledem k tomu, že Severní Irsko má “tradici” paramilitárních organizací, a kvůli (údajným) vazbám DUP k UVF [2], Ian Paisley [3], zkušený politik DUP, tlačí londýnskou vládu k navýšení plateb náhrad pro severoirské veterány britské armády (tedy veterány současných vojenských dobrodružství na Blízkém Východě a v Afghánistánu) [4].

Je možné spekulovat, že těmito akcemi si DUP snaží zajistit loajalitu veteránů, takže kdyby se snad realitou jako výsledek Brexitu stalo Jednotné Irsko, pak DUPem vedený režim by měl „armádu“ motivovanou (štědrými podporami) a připravenou odolávat zavedení sjednocení s Irskou republikou, stejně jako to dělali jejich předci v letech 1912-1914.

Zatím Sinn Fein, v rozporu se svým tradičním přístupem „držet si od těla“ strany v parlamentu republiky (Dáilu), oznámil svůj záměr vstoupit do vlády jako mladší partner. Rozhodnutí překvapilo řadové členy, ale vedení strany se brání tím, že strana bude v lepší pozici, aby prosadila svou agendu, když tedy bude ve vládě.

Mimo Irsko je jen málo spolehlivých informací o tomto. Jenže irská sociální média, která sdružují expats (tj. emigranty) hodně spekulují, proč to Sinn Fein dělá. A tyto spekulace zahrnují různé důvody – od toho, že strana chce být v lepší pozici, aby mohla bojovat proti pravicovému režimu vzhledem k problematice bydlení a bezdomovectví, stavu policie a politické korupce, chaosu ve zdravotnictví a vzhledem k dalšímu symptomům upadajícího státu.

Dalším možným úhlem pohledu je, že kvůli tomu, jak se DUP mocensky zavěsil na moc v Belfastu díky svému „partnerství“ s režimem Mayové, Sinn Fein má menší šanci hrát ve Stormontu (tj. v severoirském parlamentu) smysluplnou roli. Takže se snaží mít oporu v Dublinu, aby byl schopen donutit irskou vládu k tvrdší pozici vůči Arlene Fosterové.

I když, jsou to jen spekulace, jak jsem uvedl. Je třeba mít stále na paměti, že Irsko je velmi zvláštní místo. Pro ty zvenčí není moc srozumitelné, takže se tam může stát cokoliv.

Vysvětlivky:

[1] Tedy parlamentu Severního Irsko.

[2] Ulster Volunteer Force; tedy Ulsterské dobrovolnické síly, vytvořené nejprve v roce 1912, aby se bránily uvalení samosprávy pro Irsko, později oživeny, v 60. Letech s údajným cílem bránit unionistické komunity před útoky IRA a zachovat unii s Velkou Británií.

[3] Syn reverenda Iana Paisleyho, unionistického buřiče a “maják” pro politiku DUP. Nejaktivnější byl v 60.-90. letech.

[4] Viz zde. 

Ilustrační obrázek: Autor – Keith Ruffles, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57436705

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.