Německá sociální demokracie má dilema kvůli velké koalici

Přečetli jsme: Vedení německé sociální demokracie je pod tlakem, aby převzalo vládní zodpovědnost v rámci velké koalice. Je tu tlak z vlastních řad, od prezidenta, který nechce nové volby, a také z řad dalších politických stran v Německu.

Vedení SPD vylučuje neustále velkou koalici. Ale ve straně i ve frakci už se objevují rozpory. Konzervativní sociální demokraté požadují rozhovory s CDU/CSU.

Martin Schulz znovu a znovu opakuje, že „SPD není k dispozici pro velkou koalici.“ A toto rozhodnutí bylo potvrzeno jednohlasně.

Jenže určitá část frakce tuto pozici nesdílí. Konzervativní část sociální demokracie ale vyzývá k tomu, aby „ne“ nebylo tak příkré a aby strana jednala s prezidentem. Prý ve všech stranách dochází „k vývoji.“

I hospodářské kruhy strany chtějí mít vůči konzervativcům otevřený postoj. Jde prý o odpovědnost vůči zemi. Zastánci spolupráce s CDU/CSU říkají, že je třeba jasně formulovat podmínky. Sociální demokracie by se neměla příliš koncentrovat na nové volby a měla by rozhovory s prezidentem brát vážně.

Prezident, bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí, je velmi silně proti novým volbám. Nejprve, je ovšem stejně na tahu Angela Merkelová.

I Zelení si přejí od SPD větší otevřenost. Je potřeba zacházet s volebním výsledkem odpovědně.  Tlak jde tedy z vlastních řad, od prezidenta i od dalších stran. Pro SPD to bude čím dál těžší udržet svůj zamítavý postoj k velké koalici.

Sociální demokraté by od konzervativců mohli hodně získat. Protože Merkelová nemá už žádnou další možnost.

Politolog Neugebauer k tomu říká, že SPD může zůstat při své pozici jen tehdy, když ukáže, že s CDU/CSU nelze dělat jinou politiku.

Jiní politici za SPD zase říkají, že lepší už je podpořit menšinovou vládu, než znovu velkou koalici. To by podle nich vytvořilo „rakouské poměry.“

Menšinová vláda by SPD vyvázala ze zodpovědnosti.


Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.