Polská společnost pro ropu a plyn podepsala pětiletou smlouvu na zkapalnělý zemní plyn

Zpráva dne: Polská společnost PGNiG uzavřela dohodu na dovoz zkapalněného zemního plynu z USA v rámci snahy o diverzifikaci trhu s touto komoditou.

Polská společnost PGNiG podepsala pětiletou smlouvu na LNG, které bude dodáváno z Sabine Pass terminálu v USA. Bude to mít na starosti firma Centrica.

Dodávky začnou v roce 2018, budou směřovat do LNG terminálu ve Svinoústí, kde si firma PGNiG zarezervovala kapacitu na přeměnění zkapalněného zemního plynu zpět do plynného skupenství.

Hlavním zdrojem LNG bude americký zemní plyn, který bude zkapalněn v terminálu Sabine Pass v Louisianě.

Jedná se o první střednědobou dobou na LNG, kterou polská firma uzavírá.

Dohoda je symbolem strategie firmy PGNiG, která zajišťuje spolehlivé a diverzifikované dodávky plynu pro Polsko. Roste i její obchodní schopnost pro evropské trhy. Jedná se o první střednědobý kontrakt v rámci střední a východní Evropy.

Šéf firmy Piotr Wozniak uvedl, že „předcházejícími kroky byla dlouhodobá smlouva na dodávky LNG z Kataru. Tato dohoda ukazuje, že firma PGNiG se dostává na novou úroveň globálního trhu s LNG. Tato pětiletá dohoda pro americký LNG je založena na podmínkách trhu s plynem. Dále se těšíme na to, jak budeme s Centricou spolupracovat a dále dodávat do Polska diverzifikované dodávky.“

Wozniak dále dodal, že tato střednědobá dodávka je první svého druhu, dodávky LNG budou směřovat na trh Polska a zemí střední Evropy, aby se zvýšila energetická bezpečnost regionu, který je historicky dominován ruským plynem.

(Pozn. redakce: objevují se informace, že LNG z USA bude dvakrát dražší než dodávky ruského plynu. Obecně vzato je trh s LNG dražší než běžný, plynovody přepravovaný zemní plyn).

Ilustrační obrázek: Autor – devopstom – Flickr: QatarGas, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31210303

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.