Rakouské vyjednávání o koalici: Hledají se velké projekty

Aktuálně: Jak probíhají koaliční jednání mezi lidovci a svobodnými v sousedním Rakousku měsíc po volbách?

Sebastian Kurz a Heinz-Christian Strache chtějí dupnout na plyn. Ale velké záměry chystané rakouské koaliční vládě zatím chybí. 

Jedná se už měsíc – to je Rakousko a lidovci a svobodní. Je potřeba, aby skupiny už přinesly alespoň mezivýsledky. Jenže se stále hledají velké projekty, které mají ukázat, kam půjde tyrkysově-modrá koalice. (pozn. redakce za vedení Kurze se lidovci více vzdalují od své tradiční barvy černé a orientují se na tyrkysovou. V ní byla vedena i volební kampaň).

Zatím se zdá, že vyjednávání lidovců a svobodných sleduje strategii tyrkysové volební kampaně: po kapkách se prezentují novinky. Po tématech bezpečnosti a migrace, je na řadě digitalizace. Například u tématu digitální správy by měl vzniknout státní portál, který by vyřizoval cestovní pasy, osobní průkazy a řidičáky, aniž by se muselo jít na úřad.

Daňová reforma by měla být tím zářným hlavním projektem. Vláda lidovců a svobodných cílí na odlehčení daňového poplatníka. Aby nedošlo k propadu příjmů, chtějí obě strany zdanit Facebook. Tedy, i když to jsou digitální podniky, musejí firmy jako Facebook zdanit své zisky v Rakousku. Je to už starší nápad. Tento model by měl být zaveden po celé EU, jinak chce jít Kurz „rakouskou cestou.“

Ale jaké daně budou sníženy, aby se daňová kvóta dostala na 40 procent, to ještě není jasné. Ani snížení daní nemá zabránit kurzu konsolidace. FPÖ je proti fetiši „nulového deficitu“, ale chce pokračovat se snižování dluhu.

Jeden z nejdůležitějších bodů je nové ustavení vztahů mezi sociálními partnery. Striktní zákaz povinného členství, který navrhovali svobodní, už není na stole. Spíše se hledá kompromisní formulace. Rakušané jsou totiž dle posledních výzkumů s povinným členstvím spokojeni.

Jedna z ožehavých otázek je přímá demokracie. Lidovci jsou vůči tomu skeptičtí a hledají bariéry, jak zabránit automatismu referend, které chtějí svobodní. Není jasné, jestli toto bude onen veliký projekt.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.