Austrálie vzhlíží k USA, aby vyrovnaly moc Číny

Přečetli jsme: Podle nové australské zprávy o zahraniční politice je třeba mít obavy z nárůstu vlivu Číny v asijském regionu a staví se za silnější angažmá USA.

Návrh zahraniční politiky Austrálie vyzývá USA k narovnání rovnováhy moci v regionu kvůli rostoucí čínské síle, napsaly noviny Financial Times.

Austrálie by měla posílit své spojenectví s USA, aby čelila rostoucí čínské síle v Indo-pacifickém regionu a také sporům v námořní oblasti. Uvádí to nová vládní zpráva Austrálie.

První oficiální vládní zpráva za více než deset let doporučuje, aby Canberra zaujala v regionu aktivnější roli a také tvrdší postoj vůči teritoriálním ambicím Pekingu. Kritizuje se „bezprecedentní“ rychlost, s jakou Peking staví ostrovní projekty v Jihočínském moři. Austrálie je proti vytváření „umělých struktur“ pro vojenské účely.

Dokument také varuje před tím, že bez silného angažmá USA v regionu se síla bude přesouvat rychleji, a to poškodí australské zájmy.

Navzdory tomu všemu popsal australský premiér Čínu, která je i největším obchodním partnerem Austrálie, jako vřelou, silnou a pozitivní, a odmítl úvahy, že by se Austrálie zapojila do amerických snah o zabrzdění čínských regionálních zájmů.

Nicméně dokument ukazuje na tvrdší rétoriku vůči Pekingu s varováním, aby respektoval „suverenitu jiných zemí.“

USA, Indie, Japonsko a Austrálie vytvořily „čtyřku“, oživenou diplomatickou iniciativu, která se snaží dorovnat rostoucí čínskou sílu v regionu.

Nový vládní dokument ukazuje na obrat, předchozí zpráva „Asijské století“, kterou vytvářela labouristická vláda, viděla vzestup Číny v pozitivním světle.

Nový dokument ukazuje, že nikdo nechce žít ve stínu Číny a Peking by se měl držet systému založeného na pravidlech. A také je to snaha ukázat Trumpovi, aby se držel multilaterismu, volného obchodu a dál byl angažován v regionu.

Canberra by také měla rozšířit svou vojenskou spolupráci s USA, udržovat volné trhy v době, kdy roste protekcionismus.

Jsou zde i návrhy zapojení USA a Číny do velké obchodní dohody, která by pomohla snížit napětí a maximalizovala zároveň regionální ekonomické vyhlídky.  Nový vládní dokument v podobě Bílé knihy má poskytnout rámec pro rozvoj australské zahraniční politiky pro příští dekádu.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.