Možnost pádu irské vlády ohrožuje prosincové jednání o Brexitu

Reuters. Financial Times. Několik týdnů před klíčovým summitem EU o Brexitu hrozí pád irské menšinové vlády. Vládní krize v Irsku nejspíš povede k novým volbám během prosince nebo ledna. Premiér Leo Varadkar by měl na summitu EU sehrát významnou úlohu, protože by měl lídrům ostatních členských zemí Evropské unie vysvětlit, zda došlo pokroku v otázce budoucí hranici mezi EU a Irskem, tedy na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Tento problém patří ke třem dalším, která chce mít EU vyřešeny před tím než se pustí do druhé fáze vyjednávání o Brexitu, tedy otevření kapitoly obchodních vztazích.

V nové situaci je možné, že Varadkar přijede do Bruselu buď jako premiér-chromá kachna, nebo politik uprostřed volební kampaně.

Došlo k tomu, že irská opozice dala v parlamentě návrh na vyjádření nedůvěry kvůli případu policejního whistleblowera.

Fianna Fáil, hlavní opoziční strana, vyjádřila svou nedůvěru vůči vícepremiérce, která má být zapletena do skandálu s whistleblowerem, který vynesl ven informace o přestupcích v policii. Aféra je z roku 2006.

Je ale možné, že premiér svolá urychleně volby. Rozhodnutí Fianna Fáil jde proti dohodě, která zakotvovala, že se zdrží vyvolávání nedůvěry vůči ministrům. Varadkar se stal premiérem jen před pěti měsíci.

Pozornost premiéra tedy bude odtažena od diplomatické kampaně k ochraně zájmů Irska v jednáních o Brexitu.

Jasnější bude irský vývoj až po pátečním nočním jednání premiéra s hlavním lídrem opozice Michaelem Martinem ze strany Fianna Fáil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.