Německá sociální demokracie hledá třetí cestu

Přečetli jsme: Přivede Martin Schulz německé sociální demokraty znovu do vlády, i když je sám ve velmi těžké situaci? Nebo jsou tu jiné možnosti „třetí cesty“, jak ve vládě nebýt, ale její existenci umožnit?

Sociální demokraté se chtěli obnovit v opozici, konstatuje v úvodu svého článku novinář ARD Julian Heißler. Ale po kolapsu sondovacích rozhovorů se kategorické „ne“ předsedy Schulze změnit na opatrné „možná“ pokud bude souhlasit členská základna.

Martin Schulz uvedl, že po „dramatickém apelu“ spolkového prezidenta bude SPD hledat cestu z aktuální těžké situace. V dalších dnech a týdnech se uskuteční mnoho rozhovorů, řekl Schulz. Pokud by rozhovory měly vést k tomu, že se sociální demokracie bude v nějaké formě podílet na vládě, budou o tom muset rozhodnout členové strany.

Jeho výrok by mohl vnést pohyb do nynější situace. Dva měsíce po německých volbách je nadále nejasné, kdo bude v Německu vládnout.

Není ale jasné, zda k něčemu takovému dojde. Jen pár hodin po kolapsu vyjednávání o „Jamajce“, Schulz znovu velkou koalici radikálně odmítnul. Ovšem po diskusi ve frakci, rozhovoru se spolkovým prezidentem a poradě vedení strany už ono „ne“ nezní tak tvrdě.

Strana chce „konstruktivně spolupracovat na východisku z těžké situace.“ To ale vůbec neznamená, že SPD znovu vstoupí do koalice s CDU/CSU. Žádný „automatismus“ směrem k velké koalici neexistuje.

Není jasné, kolik času na vyjednávání bude. Již na příští týden pozval prezident Steinmeir k rozhovorům Angelu Merkelovou, Horsta Seehofera z CSU a Martina Schulze . 

Schulz se ocitá v těžké situaci

Pro šéfa SPD je to velice těžká situace. Po historicky nejhorším výsledku jeho strany se udržel v čele jen díky tomu, že se zařídil podle přání strany – tedy přání pauzy po vládnutí. Po volbách řekl, že se Merkelová nemusí obtěžovat tím mu volat. Podle něj voliči dali jasně najevo, že si pokračování velké koalice nepřejí.

A Schulz tím mnoha straníkům promluvil z duše. Mnoho z nich svazkem s CDU/CSU trpělo, především levicové křídlo. Strana si přála přestávku v opozici. A to, že k tomu nakonec možná nedojde, dělá mnoha sociálním demokratům starost. A pro Schulze by to mohlo být nebezpečné.

Schulz, který byl nejprve za předsedu strany zvolen 100 % hlasů, už pořádně ztratil důvěru. Strana ho zatím na špici trpí tak, aby zorganizoval přechod do opozice. A kdyby se snad nakonec měla SPD znovu ocitnout ve vládě, tak je to konec tohoto ujednání. Není jasné, jestli by strana vůbec svého předsedu k nové vlády následovala. Před čtyřmi lety nechal tehdejší předseda Gabriel členy o koaliční smlouvě hlasovat.

Ale jak by tentokráte strana rozhodla, to si netroufají odhadnut ani zkušení straníci. Nejde zdaleka jen o to, kolik z vlastního programu by se podařilo prosadit. Vždyť i minule se jednalo úspěšně a strana prosadila své požadavky jako minimálním mzdu či důchod v 63 letech. A přesto byl volební výsledek katastrofální.

V SPD se proto doufá, že přeci jen se strana nějak vyhne dalšímu svazku s Merkelovou. Je třeba zvážit všechny možnosti ležící mezi novými volbami a velkou koalicí. Jsou i jiné modely, které mohou vést ke stabilním poměrům. A o tom se teď musí hovořit, říká zástupce levicového křídla.

Takováto střední cesta by byla dobrou zprávou i pro Martina Schulze. Jednak by mohl stabilizovat poměry v zemi a zároveň držet svou stranu od vlády. Ale není jasné, zda se to podaří. S modely tolerance nebo menšinové vlády není na spolkové úrovni v Německu žádná zkušenost. I proto se v Unii stále doufá, že přeci jen SPD vstoupí do formální koalice.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57405315

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.