EU stanovila Velké Británii absolutní lhůtu

ARD Tagesschau.  EU dává Velké Británii dalších deset dnů pro ústupky u Brexitu. Do dalšímu summitu v polovině prosince musí být dosaženo pokroku ve všech oblastech, vysvětlil Donald Tusk při setkání s premiérkou Mayovou.

Vzhledem k pomalým jednáním o Brexitu stanovil Tusk Velké Británii lhůtu deseti dnů. Je zde řada velkých „výzev“, uvedl Tusk po setkání s Mayovou.

Je potřeba během deseti dnů vidět u Británie pokroky a to včetně otázky Irska. V evropských kruzích se hovoří o „absolutní deadline.“

Pokud se to nepodaří, pak při dalším summitu 14. a 15. prosince nemůže být otevřena druhá fáze jednání o Brexitu. Mayová s časovým plánem souhlasila.

Na summitu by měly představitelé členských zemí usoudit, zda pokroky ve vyjednávání dostačují, aby se mohla otevřít druhá fáze vyjednávání. Už měsíce se hovoří o finančních závazcích Británie po odchodu v roce 2019. Dalšími tématy jsou práva občanů EU a budoucí podobu irské hranice k Severnímu Irsku.

Irská vláda chce zabránit tvrdé hranici a chce vyjasnit budoucí status hranice k Severnímu Irsku. Irsko se obává nejen vážných hospodářských následků, ale také znovuoživení desetiletí trvajícího konfliktu se Severním Irskem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.