Merkelová si stanovuje linie pro spolupráci s SPD

Aktuálně: Angela Merkelová už vyjmenovala svoje podmínky pro vznik velké koalice s SPD, což se v německé sociální demokracii setkalo s jistými rozpaky.

Angela Merkelová očividně nabrala nový směr. Už vyjmenovala hlavní linie možné velké koalice s SPD. Patří k tomu rozpočet bez nových dluhů a změny u solidárního příspěvku.

Merkelová se znovu jasně vyhranila proti novým volbám. Ale o možnosti menšinové vlády se nezmínila.

Hlavní musí být, aby se Německo šlo kupředu, lidem se lépe dařilo a byly stanoveny správné výhybky do budoucnosti. A k tomu patří i závazek k rozpočtu bez nových dluhů. Merkelová také počítá se změnou u solidárního příspěvku a úlevu pro malé a střední příjmy. Je potřeba, uvedla Merkelová, aby společnost držela pohromadě. To bude jeden z největších úkolů.

A musí se také vyřešit problém s odbornými silami. Strana by měla také udělat něco pro rodiny, například ve formě vyšších příspěvků na děti. A co se týče uprchlické politiky, pak Merkelová potvrdila kompromis s CSU na omezení přílivu na 200 000 osob ročně.

Merkelová přivítala možnost rozhovorů s SPD, uvedla, že velká koalice udělala dobrou práci. A ještě si postěžovala, že SPD „nemá pro koalici dobré slovo.“

Ale sociální demokraté kladou za možnou novou velkou koalici mnoho otazníků. Malu Dreyer uvedl, že „přeci paní Merkelová není při stavu věcí v pozici, kdy se může klást podmínky.“

SPD se nemůže nechat vydírat CDU.

Místopředseda strany Stegner řekl, že k velké koalici není žádný automatismus. Je prý jasné, že takhle to nemůže jít dál, ale výsledek debaty o koalici je „ve hvězdách.“

Jenže někteří zase uvádějí, že je potřeba vidět velkou koalici jako možnost, aby zde byla „vypočitatelná a spolehlivá vláda.“ Ale všichni zatím zdůrazňují to, co Schulz, o budoucím kurzu strany musí rozhodnout členové strany.

Ilustrační obrázek: Autor – Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62721845

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.