Papež František bude při návštěvě Myanmaru na tenkém ledě

AP. Papež František směřuje na cestu do Myanmaru a do Bangladeše v době, kdy mezinárodní komunita sleduje drama místních muslimů Rohingyjů, které mnozí vidí jako „etnickou čistku“. Zatím Vatikán stále vidí v civilní lídryni Myanmaru Aung San Suu Kyi jedinou naději na to, aby v zemi zakořenila demokracie a pojmu etnické čistky se při svém hodnocení vyhýbá.

Františkova cesta se bude pohybovat na tenkém ledě. Papež se má sejít na oddělených jednáních s se Suu Kyi, s vojenskými představiteli Myanmaru a také představiteli Rohingyjů, které myanmarská vláda nepovažuje za etnickou skupinu, ale za imigranty z Bangladéše, kteří jsou v zemi ilegálně.

Papež František přitom v rámci svojí politiky opakovaně kritizoval zacházení s uprchlíky celosvětově a dá se očekávat, že bude ostře kritizovat konflikt kolem muslimských Rohingyjů. Přičemž bude muset brát ohledy také na myanmarskou vládu a zájmy skoro 660 tisíc katolíků v Myanmaru, kde je většina z 51 milionů obyvatel budhistického vyznání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.