Německo: Zase velká koalice? Kde by mohly být problémy

Aktuálně: Dále sledujeme dění kolem nelehkého hledání vlády v Německu. Jak je to s perspektivami velké koalice CDU/CSU a sociální demokracie? 

Jamajka jako koalice CDU/CSU, Zelených a FDP (svobodní) tedy selhala, píše německá Tagesschau o hledání vládní koalice v Německu. Bude tu znovu velká koalice, tj. vláda CDU/CSU a německé sociální demokracie (SPD)? Tak jednoduché to není. A ne jen kvůli odporu uvnitř SPD. Také obsahově tu jsou rozdíly, především v oblasti sociální politiky a trhu práce. Zde je základní přehled: 

Důchody

SPD nechce dovolit další pokles důchodů a chce garance, že se stabilizují minimálně na úrovni 48 %. Nicméně CDU/CSU tady šlape na brzdu. Má v plánu jen zřízení důchodové komise. SPD chce i solidární důchody pro ty, kteří málo vydělávají. Kdo 35 let či déle platil příspěvky, pak by měl dostat víc, než jen základní zajištění. Ale CDU říká, že to nejde zaplatit.

Práce

SPD sází na plnohodnotné úvazky, odstranění doby určité a stejné placení ženám a mužům. CDU má problém především s návratem z částečného úvazku na plný.

Migrace a uprchlíci

Shoda nyní nevypadá tak nemožná. CDU/CSU chce při sestěhování rodin omezenou ochranu. I když frakční šéfka SPD Nahlesová uvedla, že může být nutné i uzavření hranice. Stát je síla, která reguluje, ale také trestá a omezuje, uvedla. SPD chce mít zákon o přistěhovalectví, na čemž by se mohla s CDU shodnout.

Daně

CDU/CSU chce snížit daně všem, celkově o 15 mld. euro. Nejvyšší sazba se má aplikovat u vyšší částky, 60 000 euro za rok. SPD chce ulevit těm chudším, s nízkými a středními příjmy.

Možná shoda se rýsuje u rodinné politiky (sjednocení příspěvků na děti), ale i u klimatu. Obě dvě strany chtějí snižovat emise skleníkových plynů, hlásí se k Pařížské klimatické dohodě. Ale zároveň tvrdí, že budou brát ohledy na zájmy podnikatelského sektoru.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.