Saúdská Arábie povede novou Islámskou vojenskou koalici proti terorismu

Reuters. Korunní princ Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán řekl na jednání ministrů obrany 40 muslimských zemí, že útok na mešitu v Egyptě pomůže utvrdit nově vzniklou Islámskou vojenskou koalici proti „terorismu a extrémismu“.

Vysocí vojenští představitelé a ministři obrany 40 muslimských zemí ve v neděli sešli na jednání v Rijádu, ve formátů, který zformoval před dvěma lety saúdský korunní princ, toho času také ministr obrany.

Princ Mohamed se nechal slyšet, že podporuje více umírněnou a tolerantní verzi islámu v ultra-konzervativním království.

Na jednání princ sdělil, že útok na mešitu na Sinaji má vést k promýšlení role terorismu a extrémismu.

Skupina, která se nazývá jako Islámská vojenská koalice proti terorismus, zatím nepřijala žádné opatření nebo rozhodnutí. Její členové mají možnosti požádat o pomoc v rámci svého boje proti ozbrojencům, což může zahrnovat vojenskou, finanční pomoc či pomoc s vybavením a bezpečností analýzu. Sídlem skupiny má být Rijád a skupina má také pomoci v boji proti financování terorismu a ideologie.

Členy koalice nejsou Sýrie a Irák, obě země v první linii boje proto terorismu. Mimo zůstává také šíitský Írán, který je rivalem Saúdské Arábie.
Katar, který byl původně členem aliance, nebyl na jednání pozván. Rijád Katar obviňuje z podpory terorismu, což Katar odmítá.

Přes dohodu o principech, jednotlivé země během setkání mluvily o rozdílných prioritách. Jemen tvrdil, že by koalice měla bojovat proti Íránu, al-Kajdě a Islámskému státu, zatímco Turecko chtělo podporu proti kurským separatistům.

Kritici vidí tuto koalici jako nástroj Saúdské Arábie, jak mít více asertivní zahraniční politiku prostřednictvím získání podpory v afrických a asijských zemích a pomocí své vojenské či finanční pomoci těmto zemím.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.