Napětí a nejistota ohledně kandidatury Putina budí v ruské politice nervozitu

Přečetli jsme: Vladimir Putin zatím neoznámil svoji kandidaturu na prezidenta Ruska, i když se to všeobecně očekává. Čekání budí nervozitu  díky nejistotě, kterou navíc podpořila nová vlna vnitroelitního souboje mezi premiérem D. Medveděvem a šéfem Rosněfti I. Sečinem.

V Rusku narůstá nervozita ohledně prezidentských voleb a kandidatury prezidenta Vladimira Putina, napsal redakční komentář politologického analytického webu Politkom. V ruských médiích se přitom objevují sluchy o tom, že favoritem nadcházející kampaně se může stát nástupce V. Putina. Zároveň se ale obnovil mediální tlak na Dmitrije Medveděva.

Kromě toho se v médiích mluví s odkazem na zdroje blízké administrativě prezidenta, že Putin má zájem o co nejvíce kondenzovanou kampaň. Proto se má zpráva o kandidatuře objevit během prosince.

Nezávislý kandidát, nebo kandidát Sjednoceného Ruska?

Diskutuje se o dvou scénářích. Prvním je, že Putin bude kandidovat jako kandidát strany Jednotné Rusko, která pořádá stranický sjezd 22. a 23. prosince. Druhým je potom možnost, že bude kandidovat jako nezávislý kandidát. Tento druhý scénář je považován za nejvíce pravděpodobný. Jako nezávislý kandidát bude mít Putin možnost oslovit širší skupiny voličů. Navíc to souvisí také s aparátními otázkami. Nynější kurátoři vnitřní politiky v Kremlu totiž nemají stranu moci – tj. Jednotné Rusko – stále pevně v ruce a počítají následně s jejím reformováním.

Jasnějším náznakem Putinova oznámení kandidatury v prosince, se stala informace publikovaná v RBK o tom, že Putinovo tzv. poslání  čili projev k Federálnímu shromáždění se bude konat až v únoru 2018.  To se zdá jako logické. To, aby Putin hovořil v prosinci před oznámením kandidatury by bylo divné. V únoru bude poslání mít už předvolební charakter.

Dá se také předpokládat, že svoji kandidaturu Putin ohlásí někdy do 14. prosince. Na tento den je oznámena jeho velká tisková konference.

Sečin versus Medveděv

Nicméně i tak kolem prezidentských voleb jsou napjaté otazníky. Hlavní intrika je spojená s tím, že by se Putin mohl rozhodnout nekandidovat. Mezi pretendenty se objevují různá jména, například předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková nebo premiér Dmitrij Medveděv.

Medveděv je nyní v centru další mediální ofenzívy. Moskovskij komsomolec 16. listopadu zveřejnil ukázky z nové knihy bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova. Ten v nové knize tvrdí, že jeho odvolání z postu starosty bylo spojeno s tím, že nepodpořil druhý termín Medveděva jako prezidenta. Pro informaci: Lužkov je dostatečně blízký Igorovi Sečinovi, šéfovi Rosněfti. (Poznámka redakce: Sečina lze považovat jako vlivného silovika a také Medveděvova protivníka.)

Současné mediální vlny kolem Medvěděva ukazují na to, že došlo k obnovení informační války mezi premiérem Dmitrijem Medveděvem a Igorem Sečinem. Tato situace může podle komentáře znamenat, že tu jsou ambice Medveděva stát se prezidentem nebo, že taková možnost existuje. To, že na položenou otázku (zda nebude kandidovat) Medveděv nedávno neodpověděl, vidí někteří jako náznak jeho ambicí.

Na druhou stranu došlo k tomu, že se Medveděv a Sečin 17. listopadu oba účastnili návštěvy jednoho z objektů Rosněfti ChMAO, což je možné vnímat jako veřejné smíření obou klíčových postav, blízkých prezidentu Putinovi. Přičemž Putin nemá zájem na rozvoji vnitroelitního konfliktu Medveděv versus Sečin, takže je tu předpoklad, že za touto cestou nespíš stál právě prezident.

Kdo bude premiérem nové vlády?

Ve stejnou chvíli je to právě Dmitrij Medveděv, kdo představuje neoficiálně kandidáta na post premiéra ve čtvrtém Putinově prezidentství. Tady hodně naznačovala jeho účast na summitu ASEANu, návštěva Novo-Jerusalemského kláštera spolu s Putinem a rovněž už zmíněná společná cesta se Sečinem do ChMAO.

V daný moment logika politických událostí směřuje k tomu, že Putin bude znovu kandidovat. Ale zároveň je možné sledovat posilováni politické váhy Medveděva, který si stále udržuje prvenství v nevyřčeném seznamu pretendentů na křeslo premiéra.

V každém případě je možné sledovat nárůst politické nejistoty a pochybností dokonce o těch nejvíce pravděpodobných scénářích. Není tu jistota ani o plánech Putina, ani o budoucích kádrových a strukturálních proměnách. Vyjasnění situace se tedy stává významnější než samotné prezidentské volby.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64088329

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.